Wystartowała czwarta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku!

0
546

7 maja 2013 odbyła się inauguracja czwartej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Już od 2010 roku uczniowie gdańskich gimnazjów wypływają w edukacyjne rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. W Ośrodku Kultury Morskiej nad Motławą spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację inicjatywy, dyrektorzy gdańskich gimnazjów i goście specjalni.

Program rozwija się z roku na rok i z każdą edycją udaje się poszerzać zasięg morskiej edukacji młodzieży. Inaugurację zaszczycił swoją obecnością Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, który objął patronatem honorowym ogólnopolski konkurs ekologiczny Programu, realizowany pod hasłem „Nie lej wody!”. Do udziału zaproszeni są uczniowie wszystkich gimnazjów i liceów w Polsce. Minister zaznaczył, że konkurs doskonale wpisuje się w program obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody. Uczniowie nakręcą krótkie filmy zachęcające do racjonalnego korzystania z zasobów wody, a laureaci wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Rejs na tej legendarnej jednostce to przykład kontynuacji tradycji edukacji morskiej zapoczątkowanej przez generała Mariusza Zaruskiego. Zgłoszenie do konkursu przyjmowane są do 22 maja, a wszelkie szczegóły są dostępne na stornie www.programedukacjimorskiej.pl

Jak zgodnie podkreślali wszyscy goście inauguracji, żeglarstwo uczy wrażliwości, integruje i doskonale sprawdza się jako płaszczyzna szeroko pojętej edukacji młodzieży.  Co ważne, dla wielu gdańskich gimnazjalistów, przygoda z żeglarstwem nie kończy się wraz z pierwszym rejsem. Od  tego roku, każdy uczestnik Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, oprócz dyplomu ukończenia rejsu, otrzyma specjalną kartę „Euro26 Żeglarz”, która dzięki licznym zniżkom na terenie całej Polski i w krajach partnerskich karty Euro 26, umożliwi młodym adeptom żeglarstwa rozwijanie ich nowej pasji.

Na zakończenie inauguracji minister Gawłowski, wystrzałem z pistoletu startowego, dał uczestnikom Programu sygnał do wypłynięcia w pierwszy w tym roku rejs. Tym symbolicznym gestem rozpoczęła się czwarta już edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.
Z pewnością będzie  to rok pełen atrakcji i prawdziwych żeglarskich emocji. Trzymamy kciuki za gdańskich gimnazjalistów, a uczniów gimnazjów i liceów z całej Polski zachęcamy do udziału w konkursie „Nie lej wody!”.

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2013 objęła Minister Edukacji Narodowej RP Krystyna Szumilas. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

Patroni medialni konkursu „Nie lej wody!”: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Zielona Lekcja, Wirtualna Polska.

 

Zachęcamy do odwiedzania:

www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl

www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej

 

 

Komentarze