Wakacyjny rejs laureatów konkursu „Nie lej wody!”

0
533

Siedemnastu zwycięzców konkursu „Nie lej wody!” Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, rozpoczęło żeglarską przygodę! Załoga na pokładzie żaglowca Generał Zaruski wyruszyła w rejs do Kalmaru. Zanim jednak uczniowie dopłyną do celu, czeka ich mnóstwo atrakcji!

Każdy dzień na pokładzie STS Generał Zaruski rozpoczyna się o godzinie 7.00 rano, a o godz. 8.00 następuje uroczyste podniesienie bandery na rufie żaglowca. Uczniowie ze Świętej, Kartuz, Włocławka i Leszna podzieleni zostali na trzy wachty, z których każda wykonuje inne zajęcia związane z manewrami portowymi, obsługą żagli, nawigacją i sterowaniem. Zaokrętowanie odbyło się 27 czerwca, przyszli załoganci z zainteresowaniem zwiedzali pokład, na którym spędzą najbliższy tydzień. Przed wypłynięciem w rejs uczniowie mieli okazję porozmawiać z pomysłodawcą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem, który przekazał początkującym żeglarzom kilka cennych rad. Dla większości z nich będzie to pierwszy rejs w życiu. Zdobywcy pierwszego miejsca – autorzy filmu Apokalipsa, którego bohaterami są ludziki Lego, odebrali nagrodę ufundowaną przez partnera Programu  – pierwsze egzemplarze kart  EURO26 Żeglarz, uprawniające do licznych zniżek na terenie całej Polski i w krajach partnerskich. Jest to specjalna edycja kart, objęta ubezpieczeniem w wersji SPORT. Następnie przyszedł czas na szkolenie, pod okiem kapitana Jerzego Jaszczuka uczniowie poznali zasady obowiązujące na żaglowcu i opanowali wiązanie podstawowych węzłów. 28 czerwca, z samego rana załoga „Nie lej wody!” rozpoczęła tygodniowy rejs. Na początek, kierunek – Hel, gdzie na uczestników czekały zajęcia  w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Młodzież uczestniczyła w obowiązkach pracowników instytucji, w tym karmieniu fok, wysłuchali wykładu na temat fauny i flory Morza Bałtyckiego oraz zwiedzali Muzeum Rybołówstwa. Liczymy, że nie będę nie tylko wiedzieli jak nie lać wody, ale również jak dbać i chronić środowisko naturalne flory i fauny Bałtyku.

Po wizycie na Helu Generał Zaruski żaglowiec wyruszył do Jastarni, gdzie wzbudził duże zainteresowanie, gdyż była to pierwsza wizyta żaglowca w tym porcie po renowacji. Następnego dnia, z samego rana, konkursowicze wypłynęli do Gdyni, gdzie wzięli udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Marcina Bortkiewicza. Po obejrzeniu najnowszego filmu reżysera oraz etiud filmowych zatytułowanych „Cisza”, uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca nad filmem dokumentalnym. Być może efekty warsztatów będzie mieli okazję obejrzeć w filmie, który uczniowie nakręcą podczas rejsu. Po drodze uczestnicy mieli okazję obejrzeć żaglowiec Pogoria, a obecnie kontynuują rejs w kierunku Kalmaru. Żeglarska przygoda laureatów konkursu „Nie lej wody!” zakończy się 3 lipca, być może będzie to jednocześnie początek nowej życiowej pasji.

Od 4 lipca STS Generał Zaruski dostępny będzie dla zwiedzających podczas XVII edycji Baltic Sail Gdańsk!

Rejs zrealizowany został dzięki wsparciu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – Ferrero Polska, producentowi Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupie LOTOS S.A. Zapraszamy do oglądania wszystkich prac, które zakwalifikowały się do finału na stronie www.programedukacjimorskiej.pl

 

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2013 objęła Minister Edukacji Narodowej RP Krystyna Szumilas. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

Patroni medialni konkursu „Nie lej wody!”: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Zielona Lekcja, Wirtualna Polska.

 

Zachęcamy do odwiedzania:

www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl

www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej, www.youtube.com/user/PEMGdansk

 

Komentarze