Wyniki konkursu „Nie lej wody”!

0
583

Głosowanie internautów zakończone, znamy już laureatów ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Nie lej wody!”. Przed zwycięskimi drużynami prawdziwa morska przygoda – rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski!

W pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, spośród prawie dziewięćdziesięciu zgłoszonych prac, jurorzy wybrali dziesięć filmów. Eksperci w dziedzinach ekologii i ochrony środowiska, reżyserii i żeglarstwa ocenili zarówno wartość merytoryczną, jak i artystyczną. W finale znalazły się filmy zrealizowane przez uczniów szkół z Gryfowa Śląskiego, Bydgoszczy, Leszna, Gdańska, Kartuz, Świętej, Lublina, Włocławka, Poczesnej i Pomieczyna. Od 10 czerwca finaliści walczyli o głosy internautów, a 17 czerwca, w Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą głosowanie zostało zamknięte.

Łącznie w głosowaniu internetowym oddano prawie 12 000 głosów, a największe uznanie widzów zyskał film Apokalipsa, zrealizowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Świętej. W niespełna czterominutowym krótkim metrażu, oglądamy dramatyczną wizję świata pozbawionego wody, na przykładzie wykreowanej rzeczywistości ludzików Lego. Autorom filmu udało się znakomicie połączyć atrakcyjną formę z sugestywnym i  wartościowym przekazem. Jak zauważył zasiadający w jury reżyser Marcin Bortkiewicz, jest to jeden z filmów konkursowych, przy realizacji których, nie upłynęła ani jedna kropla pitnej wody. Drugie miejsce zajęła drużyna z Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach, za pracę pod tytułem Nie lej wody man, natomiast trzecie miejsce przyznane zostało uczniomTechnikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku za film Nie lej wody – Jak zapobiegać marnowaniu wody.

Ogólnopolski konkurs ekologiczny „Nie lej wody!” zrealizowany został w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, w odpowiedzi na apel Organizacji Narodów Zjednoczonych, która rok 2013 mianowała Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. Ekologia jest jedną z podstawowych dziedzin morskiej edukacji prowadzonej w ramach gdańskiej inicjatywy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzięki ogólnopolskim konkursom, już od trzech lat, z powodzeniem udaje nam się propagować wśród młodzieży proekologiczne podejście do środowiska naturalnego – mówi Mateusz Kusznierewicz, prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej, realizatora Programu edukacji Morskiej w Gdańsku. Patronem honorowym konkursu „Nie lej wody!” był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, który z dużym zainteresowaniem obserwował zaangażowanie młodzieży w akcję poświęconą przeciwdziałaniu globalnemu problemowi deficytu wody.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego, na laureatów czeka wyjątkowa nagroda! Dzięki wsparciu sponsorów Programu – Ferrero Polska, producentowi Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupie LOTOS S.A. trzy zespoły, które uzyskały największa liczbę punktów wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. W terminie od 27 czerwca do 3 lipca 2013 roku, uczestnicy pod okiem kapitana Jerzego Jaszczuka, poznają smak prawdziwej żeglarskiej przygody! Podczas rejsu młodzi filmowcy wezmą udział w warsztatach reżyserskich, które poprowadzi juror konkursu „Nie lej wody!”, Marcin Bortkiewicz, autor filmu dokumentalnego „Nauczanie początkowe”, zrealizowanego w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dodatkowo w szkole, w której uczy się zwycięska drużyna odbędzie się piknik żeglarski z udziałem mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza, a autorzy filmu otrzymają pierwsze egzemplarze kart  EURO26 Żeglarz, uprawniające do licznych zniżek na terenie całej Polski i w krajach partnerskich.

Na pokładzie STS Generał Zaruski swoje pierwsze szlify zdobyło wielu dziś doświadczonych polskich żeglarzy, dla których rejs na tej legendarnej jednostce stał się początkiem życiowej pasji.  

Zapraszamy do oglądania wszystkich prac, które zakwalifikowały się do finału na stronie www.programedukacjimorskiej.pl

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2013 objęła Minister Edukacji Narodowej RP Krystyna Szumilas. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

Patroni medialni konkursu „Nie lej wody!”: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Zielona Lekcja, Wirtualna Polska.

Zachęcamy do odwiedzania:

www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl

www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej, www.youtube.com/user/PEMGdansk

Komentarze