Statek PŻM w akcji ratunkowej

0
710

Statek m/s Iryda należący do Polskiej Żeglugi Morskiej brał 12 stycznia udział w akcji ratunkowej w Cieśninie Otranto (wejście na Adriatyk).

Płynący z Ravenny statek PŻM, pod dowództwem kpt. ż. w. Zbigniewa Ziółkowskiego, otrzymał wiadomość z greckiej stacji brzegowej, o poszukiwaniach w Cieśninie Otranto, jednostki z 12 osobami na pokładzie. Wcześniej jednostka nadała sygnał wzywający pomocy.

Zgodnie z poleceniem z ośrodka poszukiwawczego, poprzez Oliwia Radio, m/s Iryda włączył się do akcji ratunkowej. Jednostkę zlokalizowano za pośrednictwem radaru oraz bezpośredniej obserwacji ok. 6 mil morskich od pozycji m/s Iryda, w pobliżu wybrzeża włoskiego, o czym powiadomiono ośrodki poszukiwawcze. Do akcji włączył się również włoski okręt ratunkowy IMRCC Rome.

M/s Iryda udał się w pobliże poszukiwanej jednostki ale stwierdzono, że nie zagraża jej żadne niebezpieczeństwo. Na pokładzie znajdowali się prawdopodobnie nielegalni imigranci. Po konsultacji z Italian Coast Guard m/s Iryda pozostał w asyście. Wkrótce na miejsce przybyła jednostka włoskiej Straży Wybrzeża i przejęła osoby z poszukiwanej jednostki. Następnie polski statek został zwolniony z akcji.

Źródło: PŻM

Za zgodą: http://morzaioceany.pl

Komentarze