Porywacze uwolnili niemieckiego kapitana i jego partnerkę

0
666
Filipińskie wojsko podało informację, że Stefan Okonek i Henrike Dielen, od 6 miesięcy przetrzymywani przez islamskich bojowników na południu Filipin, zostali uwolnieni w ubiegły piątek na wyspie Jolo. 

Wiadomość o uwolnieniu zakładników potwierdził przez radio rzecznik porywaczy, łączony z bojówkami Al-Kaidy. Abu Rami, rzecznik grupy, powiedział, że okup został opłacony, a bojownicy dostali „nie mniej, nie więcej” niż zażądali.

Abu Sayyaf dał niemieckiemu rządowi czas na zapłacenie okupu do piątku. Organizacja żądała również wycofania poparcia dla amerykańskich działań przeciwko dżihadystom w Syrii i Iraku. W przeciwnym wypadku jeden z zakładników miał zostać ścięty. Z kolei generał Gregorio Catapang powiedział, że nie są mu znane żadne informacje dotyczące zapłaty okupu, ponieważ wojsko nie prowadziło negocjacji w tym zakresie.

Para po uwolnieniu przeszła badania medyczne w klinice wojskowej na wyspie Jolo, a następnie została przetransportowana łodzią do południowego portu Zamboanga, skąd samolotem udali się do stolicy kraju, Manili. Niemiecki MSZ poinformował, że Okonek i Dielen znajdują się w ambasadzie w Manili.

„Możemy z ulgą potwierdzić, że dwoje Niemców nie znajduje się już w rękach porywaczy. Są w ambasadzie w Manili. Dziękujemy rządowi Filipin za ich ścisłą współpracę.” – powiedział rzecznik.

  

Tłum. Izabela Kaleta 

Źródło: www.solovela.net

Komentarze