Polska posprzątana po raz 21!

0
470

Na lądzie, pod wodą i na wodzie, w całym kraju setki tysięcy wolontariuszy ruszyło na akcję Sprzątania świata!

Tradycyjnie, jak już od 21 lat, w trzeci weekend września, w wielu zakątkach Polski odbyły się obchody finału 21. edycji Kampanii Sprzątanie świata – Polska. W tym roku organizowano akcje sprzątania, działania edukacyjne, happeningi, a w Węgorzewie i w Warszawie odbyły się trzy akcje centralne finału, podczas których posprzątano Kanał Węgorzewski, Brzegi warszawskiej Wisły i glinianki w Parku Moczydło na warszawskiej Woli. Tym razem kampania rozpoczęła się wyjątkowo przed wakacjami, aby pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!” przez całe wakacje promować odpowiedzialne postawy wobec środowiska w czasie wypoczynku.

Podczas wydarzeń finałowych akcji zebrano ponad 6500 litrów odpadów.

Pełne wyniki tegorocznego Sprzątania świata zostaną podane po wpłynięciu do Fundacji raportów z działań lokalnych, czyli w połowie października.

Powrót na jeziora – sprzątanie Kanału Węgorzewskiego

Wydarzenia centralne finału rozpoczęły się od podsumowania wakacyjnego projektu Fundacji Nasza Ziemia „Wpłyń na czyste Mazury”. We współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka, Urzędem Gminy Węgorzewo, Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, żeglarzami stacjonującymi w Porcie Keja i młodzieżą 

z węgorzewskich szkół, został posprzątany został fragment Kanału Węgorzewskiego i tereny przyległe. W czasie niespełna dwóch godz., ponad 100 uczestników wydarzenia zebrała ponad 1500l odpadów, głównie butelek plastikowych, torebek jednorazowych, opakowań po żywności, puszek, kapsli i opon. Poza sprzątaniem uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanych specjalnie zajęciach edukacyjnych. W czasie akcji swój finał znalazła też Wstęga Mazurska – każdy, kto wziął udział w sprzątaniu, mógł złożyć na niej swój podpis.

Nad brzegami warszawskiej Wisły

Również w sobotę na wszystkich warszawskich plażach, odbyło się sprzątanie brzegów Wisły. Głównym miejscem działań Fundacji Nasza Ziemia była plaża Poniatówka. Oficjalne rozpoczęcie sprzątania nastąpiło o godzinie 12.30. Do akcji zachęcali m. in.: Mira Stanisławska Meysztowicz – inicjatorka akcji Sprzątanie świata – Polska oraz p. Marek Piwowarski – Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły. W sprzątaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie Gimnazjum nr XLII, uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr XIX im B. Prusa, którzy rozpoczęli sprzątanie już od godziny 9.00. Do akcji przyłączyli się ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia – Ewelina Flinta oraz Grzegorz Kasdepke. Uprzątano odpady z brzegów, zatoczek 

i wiślanych wysp. Łodzie do sprzątanie udostępnił Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Podczas trzech godzin akcji na Poniatówce oraz wiślanych wyspach zebrano ponad 30 worków odpadów (łącznie około 3600 litrów) – większość z nich stanowiły niedopałki, puszki, butelki oraz reklamówki. Wśród odpadów pojawiły się nawet grille – znak rozpoznawczy turystów odpoczywających nad Wisłą.

Fundacja Nasza Ziemia dziękuje za pomoc przy organizacji wydarzenia Zarządowi Mienia M. St. Warszawy oraz Służbie Brzegowej za zapewnienie worków i rękawic do sprzątania, odbioru zebranych odpadów oraz poczęstunku dla uczestników akcji.

 

Na gliniankach

Na koniec obchodów finału Sprzątania świata, w niedzielę 21 września, wraz z Grupą Eksplorującą Podwarszawskie Nurkowiska posprzątane zostały glinianki w Parku Moczydło na warszawskiej Woli. O godz. 11.00 nurkowie zeszli pod wodę. Za chwilę na brzegu pojawiły się pierwsze odpady: butelki, stare wiadra, opony. Z każdą chwilą odpadów przybywało, które ochotnicy na brzegu przenosili do kontenera. Równolegle prowadzone były różnego rodzaju aktywności edukacyjne. Można było sprawdzić swoją wiedzę kręcąc wodnym kołem fortuny, czy biorąc udział w quizie odpadowym. Partnerem wydarzenia był Urząd Gminy Wola. Łącznie zebrano ponad 1500 l odpadów.

 

Dziękujemy i gratulujemy lokalnym organizatorom

Razem z Fundacją w różnych rejonach Polski działało w tym roku 100 wyselekcjonowanych przez Fundację lokalnych koordynatorów, którzy przygotowali akcje sprzątania i wspierali innych organizatorów. O szczegółowych efektach przeprowadzonych działań, Fundacja poinformuje po otrzymaniu wszystkich raportów od lokalnych koordynatorów i organizatorów w połowie października 2014.

 

Wszystkim uczestnikom, patronom i partnerom 21.akcji Sprzątania świata – Polska

 SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Więcej informacji o tegorocznej akcji:

www.sprzatanieswiata-polska.pl www.naszaziemia.pl

www.facebook.com/naszaziemia

Komentarze