Polacy martwią się o skutki zmian klimatycznych

0
776

Prawie 70% Polaków martwi się z powodu zmian klimatu, z czego dla połowy z nich największe zagrożenie stanowią coraz bardziej gwałtowne burze – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Meteovista.pl. 

Znacznie mniej Polaków zaniepokojonych jest zjawiskiem suszy, podnoszenia się poziomu morza lub wzrastającymi temperaturami, co najlepiej obrazuje poniższa tabela:

 

Inne kraje są bardziej zatroskane

W Polsce 30% obywateli nie przejmuje się zmianami klimatu. W Niemczech, Belgii i Francji liczba „beztroskich” mieszkańców jest nieco mniejsza. Ogólnie większość osób martwi się z powodu występowania coraz bardziej gwałtownych burz oraz podnoszenia się poziomu morza. Ciekawe, że Belgowie, Niemcy i Francuzi częściej przyznawali się do obaw związanych z coraz wyższym poziomem morza niż Holendrzy, których kraj zagrożony jest tym problemem w pierwszej kolejności.

Globalne ocieplenie

Wzrost poziomu morza i coraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak gwałtowne burze, fale upałów czy okresy suszy są związane bezpośrednio z globalnym ocieplaniem.
Z pomiarów wynika, że temperatura na Ziemi podnosi się już od jakiegoś czasu i że w ostatnich dziesięcioleciach proces ten postępuje coraz szybciej. W XXI w. kolejne lata biją wszelkie rekordy. Wśród 15 najgorętszych lat od 1850 roku, 14 przypada na ostatnie lata! Rok 2010 i 2005 były dotychczas najcieplejszymi latami (średnio na całym świecie). Ale zapowiada się, że rok 2014 zostanie zaliczony do 10 najcieplejszych lat na świecie w historii pomiarów. 

Pytania i odpowiedzi dotyczące zmian klimatu:

Meteorolodzy Meteovista otrzymują wiele pytań związanych ze zmianami klimatu. Poniżej odpwiadamy na kilka z najczęściej zadawanych pytań:

  • Czy zmiany klimatu nie są spowodowane przez czynniki naturalne? 

Nie, wpływ czynników naturalnych na klimat jest znacznie mniejszy niż szybko rosnące stężenie gazów cieplarnianych.

 

  • Jak bardzo temperatura na Ziemi się jeszcze podniesie? 

Jeśli stężenie gazów cieplarnianych będzie rosło w takim samym tempie co teraz, wówczas w najgorszym przypadku temperatura powietrza w tym wieku wzrośnie średnio o 5 stopni.

 

  • Jeśli temperatura globalna jest coraz wyższa, to czym można wytłumaczyć ostre zimy?

W określaniu temperatury globalnej i klimatu chodzi o średnie pomiary. Średnie wartości powoli wzrastają, ale nie wyklucza to występowania w ich obrębie pewnych skrajności.

Komentarze