Prawie 70% Polaków martwi się z powodu zmian klimatu, z czego dla połowy z nich największe zagrożenie stanowią coraz bardziej gwałtowne burze – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Meteovista.pl.
Znacznie mniej Polaków zaniepokojonych jest zjawiskiem suszy, podnoszenia się poziomu morza lub wzrastającymi temperaturami, co najlepiej obrazuje poniższa tabela:
Inne kraje są bardziej zatroskane
W Polsce 30% obywateli nie przejmuje się zmianami klimatu. W Niemczech, Belgii i Francji liczba „beztroskich” mieszkańców jest nieco mniejsza. Ogólnie większość osób martwi się z powodu występowania coraz bardziej gwałtownych burz oraz podnoszenia się poziomu morza. Ciekawe, że Belgowie, Niemcy i Francuzi częściej przyznawali się do obaw związanych z coraz wyższym poziomem morza niż Holendrzy, których kraj zagrożony jest tym problemem w pierwszej kolejności.
Globalne ocieplenie
Wzrost poziomu morza i coraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak gwałtowne burze, fale upałów czy okresy suszy są związane bezpośrednio z globalnym ocieplaniem.
Z pomiarów wynika, że temperatura na Ziemi podnosi się już od jakiegoś czasu i że w ostatnich dziesięcioleciach proces ten postępuje coraz szybciej. W XXI w. kolejne lata biją wszelkie rekordy. Wśród 15 najgorętszych lat od 1850 roku, 14 przypada na ostatnie lata! Rok 2010 i 2005 były dotychczas najcieplejszymi latami (średnio na całym świecie). Ale zapowiada się, że rok 2014 zostanie zaliczony do 10 najcieplejszych lat na świecie w historii pomiarów.
Pytania i odpowiedzi dotyczące zmian klimatu:
Meteorolodzy Meteovista otrzymują wiele pytań związanych ze zmianami klimatu. Poniżej odpwiadamy na kilka z najczęściej zadawanych pytań:
- Czy zmiany klimatu nie są spowodowane przez czynniki naturalne?
Nie, wpływ czynników naturalnych na klimat jest znacznie mniejszy niż szybko rosnące stężenie gazów cieplarnianych.
- Jak bardzo temperatura na Ziemi się jeszcze podniesie?
Jeśli stężenie gazów cieplarnianych będzie rosło w takim samym tempie co teraz, wówczas w najgorszym przypadku temperatura powietrza w tym wieku wzrośnie średnio o 5 stopni.
- Jeśli temperatura globalna jest coraz wyższa, to czym można wytłumaczyć ostre zimy?
W określaniu temperatury globalnej i klimatu chodzi o średnie pomiary. Średnie wartości powoli wzrastają, ale nie wyklucza to występowania w ich obrębie pewnych skrajności.