Podsumowanie sezonu regatowego 2012

0
1189

To już koniec sezonu regatowego 2012 r. Czas więc na próbę regatowego podsumowania ostatniego roku.

Sezon 2012 r. to okres intensywnych treningów i startów załogi Patryk Zbroja Yacht Racing Team w różnych regatach rangi międzynarodowej i krajowej. To był najlepszy sezon w dotychczasowej działalności zarówno Teamu jako całości, jak i wielu z jego członków indywidualnie. Dość przypomnieć, że do największych sukcesów sportowych w tym sezonie zaliczyć trzeba coraz lepsze występy w regatach Pucharu Świata Grade 3, w tym pierwszą wygraną na takim poziomie rywalizacji w Kreuzlingen (Szwajcaria), 2 miejsce w regatach w Ploen (Niemcy) oraz zwycięstwo w Audi Match Race w Waren (Niemcy). Nie można również zapomnieć o dosyć równej formie Teamu w całym okresie regatowych zmagań (po drodze było przecież dobre wyniki w Polish Match Tour w Kamieniu Pom., Wolinie i Szczecinie, tj. odpowiednio 4, 1 i 5 miejsce). Najsłabszymi występami okazały się – pechowe regaty w Skovshoved w Danii (7 miejsce) oraz Mistrzostwa Polski w Gdyni (6 miejsce), które przyniosły i tak szereg ważnych przemyśleń, i na których rezultaty nie trzeba było długo przecież czekać 🙂
Warto zaznaczyć, że w czasie całego sezonu, tradycyjnie już Team pływała na bardzo zróżnicowanych klasach jachtów (zabezpieczanych każdorazowo przez organizatorów), a mianowicie: czteroosobowych szybkich Hunterów 707 i Blu26 (ze spinakerem), dostojnych pięcioosobowych Ds-37 (ze spinakerami), polskich Skippi Match (z genakerami), oraz trzysosobowych Laserów SB3 (z genakerami). Każdy typ jachtu to kolejne wyzwanie i ogromna dawka nowych doświadczeń, które staraliśmy się wykorzystywać w kolejnych regatach.
Znakomite wyniki pozwoliły na awans na najwyższą w historii żeglarstwa zachodniopomorskiego 38. pozycję w otwartym światowym rankingu ISAF (Międzynarodowej Organizacji Żeglarskiej), wg stanu na dzień 31.10.2012 r.

Do grona żeglarzy meczowych Teamu w 2012 r. należeli w kolejności alfabetycznej:
Łukasz Czaja, Maciej Gonerko, Marek Prokopiak, Paweł Szklarz, Mateusz Szulakowski oraz Krzysztof Żełudziewicz. To niewątpliwie najbardziej doświadczeni żeglarze regatowi, którzy bez problemów mogliby stanowić (i często stanowią) profesjonalne wsparcie każdej załogi wyczynowej w Polsce.

Równolegle udało się nam kontynuować proces treningowy na jachcie Tomahawk, przedzielony startami głównie w lokalnych imprezach. Choć nie można zapomnieć o udziale w maju w regatach Max-Oertz-Preis w Berlinie, gdzie do ostatecznego sukcesu zabrakło szczęścia i wiatru, i skończyło się 3 miejscu w klasyfikacji generalnej. Z trudną i wczerpującą sztuką prowadzenia najszybszego jachtu Pomorza Zachodniego mierzyli się w tym sezonie (ponownie w kolejności alfabetycznej): Ewa Bocher, Piotr Bocher, Krzysztof Beltrani, Andy Bajn, Tomasz Dykas, Andrzej Januszewski, Adam Laskowski, Paweł Myłka, Jerzy Myłka, Jarosław Prokopiński, Karina Rostek, Przemek Skupiń, Olek Waszkiewicz, Marek Wierzbicki, znakomity fotograf Marek Wilczek, Krzysztof Woś, Zbigniew Sawicki, Zbigniew Zbroja.

Wszystkim żeglarzom serdecznie dziękujemy za współpracę.

Mamy oczywiście nadzieję na dalszy rozwój Teamu w kolejnym sezonie. Czekamy rówież na powrót z Australii doświadczonego Marcina Zubrzyckiego. Liczymy wreszcie na wstępnie uzgodnioną współpracę regatową ze szczecińską olimpijką z Londynu – Agnieszką Skrzypulec.

Warto wreszcie zaznaczyć, że działalność Teamu nie tylko z uwagi na sukcesy sportowe, ale i społeczną kampanię „Szczecin z całego serca polecam. Ambasador” jest szeroko relacjonowana i komentowana w mediach. Do wiodących w tej mierze mediów zaliczyć trzeba przede wszystkim TVP Szczecin oraz TV Pomerania, Radio Szczecin, magazyny: „Żagle”, „Prestiż”, „Zachodniopomorski Przedsiębiorca”, „Obserwator Morski”, „Wiatr”, oraz dzienniki: „Kurier Szczeciński”, „Gazeta Wyborcza”, „Głos Szczeciński”. Bieżące relacje na temat działalności Teamu są publikowane niemal co tydzień na łamach szeregu portali internetowych: zagle.com.pl, poratalzeglarski.com, sailbook.pl, sailnews.pl, zeglarzenet.pl, jacht.pl, polishmatch.pl, eurosport.pl, szczecin.eu, eprestiz.pl. Aktualności można również śledzić na stronie Teamu na portalu facebook:
www.facebook.com/pages/Patryk-Zbroja-Yacht-Racing-Team/152117631464946 ,
który dociera bez problemów średnio od 1.000 do 2.000 osób tygodniowo. W sumie udało się zebrać w kolejnym sezonie działalności całkiem niezły kapitał promocyjny.

Kontynuujemy współpracę z Miastem Szczecin – Team bierze udział w programie „Szczecin z całego serca polecam. Ambasador”, promującym Szczecin Floating Garden. Naszym stałym partnerem jest Marina Hotele sp. z o.o. – właściciel portu jachtowego w Szczecinie. Współpracujemy z polskim przedstawiciel włoskiej firmy SLAM, specjalizującej się w odzieży sportowej, oraz polskim przedstawiciel brytyjskiej firmy HOLT, producenta osprzętu jachtowego. Wreszcie, podjęliśmy ścisłą współpracę z Polish Match Tour – organizatorem cyklu regat meczowych. Szczecińska załoga wchodzi w skład Polish Match Team, zrzeszającym czołowe polskie teamy regatowe. Niemniej dalej poszukujemy sponsora strategicznego do współpracy na kolejne sezony.

Naszą strategią na kolejny sezon jest dalsza promocja żeglarstwa regatowego (a w konsekwencji promocja wizerunku Miasta Szczecin i marki Szczecin Floating Garden), poprzez udział w głównych żeglarskich wydarzeniach w Polsce, w Europie (Włochy, Szwajcaria, Dania, Norwegia, Niemcy) oraz w USA. Przy czym, naszym głównym celem jest dalszy rozwój sportowy i poszerzanie składu osobowego teamu, a także – w dłuższym okresie czasu – stworzenie regatowej bazy w Szczecinie (w oparciu o 4-6 jachtów), np. przy Wałach Chrobrego, mającej na celu umożliwienie regatowej edukacji wszystkim szczecinianom. Jednym ze środków do osiągnięcia tych założeń jest systematyczny awans w światowym rankingu sterników ISAF, który umożliwiłby starty bez dodatkowych eliminacji w większości regat Pucharu Świat nie tylko w Europie.

Chcielibyśmy, żeby do Szczecina i województwa zachodniopomorskiego zawitało wreszcie żeglarstwo regatowe na najwyższym, światowym poziomie.

Dziękujemy wszystkim za kolejny sezon.
Zachęcamy do współpracy w sezonie 2013!

(…) Patryk Zbroja

 

Fot. I. Rozkosz i M. Wilczek

Komentarze