Odprawa kapitanów s/y Zawisza Czarny

0
899

W dniu 11 lutego 2017 w Sali Kominkowej Hufca ZHP Gdynia po raz czwarty odbyło się spotkanie kapitanów, starszych mechaników i starszych oficerów s/y Zawisza Czarny.
W czasie spotkania hm. Rafał Klepacz przedstawił działania Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP – armatora s/y Zawisza Czarny w 2016 roku oraz wyniki badania satysfakcji klientów przeprowadzonego wsród uczestników rejsów organizowanych przez CWM ZHP.

 

Omówiony też został przebieg wypadku na s/y Zjawa IV w grudniu 2016 roku oraz wnioski, jakie armatorowi przedstawił zespół, który na zlecenie CWM ZHP zajmował się ustalaniem przyczyn zdarzenia.

Następnie kapitan Jan Dobrogowski przeprowadził szkolenie z Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem na jednostkach pływających CWM ZHP, który będzie obowiązywać od kwietnia 2017 roku. Na koniec kadra naszego żaglowca została zapoznana z Systemem postępowania z odpadami na s/y Zawisza Czarny zgodnym z konwencją MARPOL, który obowiązuje na żaglowcu i Zmianami w regulaminie służby na s/y Zawisza Czarny. Czasu jak zwykle było mało, dyskusje burzliwe, a atmosfera spotkania bardzo dobra. Mamy nadzieję, że spotkanie podniesie jakość pracy kapitanów, starszych oficerów i starszych mechaników na Zawiszy i przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa podczas rejsów morskich.

Z uwagi na specyfikę Zawiszy Czarnego szkolenie starszych oficerów i kapitanów to długotrwały proces, który wymaga dużego doświadczenia na Zawiszy, odpowiedniego stażu, a także rekomendacji od aktualnych funkcyjnych.

Aktualnie na liście kapitanów Zawiszy Czarnego znajduje się 30 osób uprawnionych do dowodzenia tym żaglowcem.

Komentarze