Zawisza Czarny rozpoczyna sezon żeglarski 2017

0
675

 

1 kwietnia 2017 roku harcerski żaglowiec szkolny s/y Zawisza Czarny rozpocznie sezon żeglarski 2017.

W okresie styczeń – kwiecień statek przechodził remont przygotowujący jednostkę do sezonu żeglarskiego. W tym roku usprawniono działanie instalacji sanitarnej, wymienione zostało oświetlenie kojowe, a także część olinowania stałego. W kambuzie, czyli w statkowej kuchni, zainstalowany został piec konwekcyjno – parowy. Wszystkie urządzenia i instalacje przeszły rutynowe kontrole i przeglądy. W sobotę 31 marca odbędą się próby morskie i tankowanie paliwa, aby w niedzielę rano statek był gotowy do swojego pierwszego rejsu.

 

 

Załogę żaglowca będą stanowili polscy harcerze z 3. RDH „Nieprzemakalni”, która działa w środowisku polonijnym w Edynburgu w Szkocji. Po rejsie, który skończy się 6 kwietnia, 32 osobowa grupa harcerzy planuje zostać trzy dni w Gdyni i spędzić czas na poznawaniu Trójmiasta.

Celem pierwszego rejsu nie jest żaden konkretny port. Jak mówi phm. Adam Knop, drużynowy drużyny z Edynburga: „jest to nasz pierwszy rejs morski i każdy port, który odwiedzimy i każdy czas, jaki spędzimy na morzu będzie dla nas wielką przygodą.” Cel rejsu zostanie więc określony po zaokrętowaniu załogi i sprawdzeniu bieżących prognoz pogody, tak, aby unikać pływania na silniku, a jak najwięcej pływać pod żaglami.

Żaglowcem Zawisza Czarny będzie dowodził hm. Waldemar Mieczkowski.

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1962 roku pływa pod harcerską banderą, realizując rejsy szkoleniowe i stażowe. W swojej historii odbył rejs dookoła świata, brał udział w słynnych regatach Columbus 92 z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki, dwukrotnie opłynął przylądek Horn. Przez jego pokład przewinęło się kilka pokoleń harcerzy i żeglarzy.

Armatorem żaglowca jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

Komentarze