Kadłub z drzewa mango, bambus i prześcieradło – czy jesteś gotowy na Puchar Krakena?

0
2447

Współczesne jachty ze swoją fantazyjną technologią pozostawiają niewiele miejsca na „nieznane”. Aby poczuć ducha prawdziwej łodzi oceanicznej musimy cofnąć się o kilka stuleci.

Wydłub kadłub z drzewa mango i zabezpiecz go smołą (a może wnętrznościami rekina lub tłuszczem hipopotama). Zrób takielunek i łączniki z bambusa, zmontuj pływaki z desek, skrój trójkątny żagiel z płótna i dołóż wiosła- tak oto powstaje Ngalawa, tradycyjna łódź używana na wschodnim wybrzeżu Afryki.

Ngalawa pochodzi od starożytnego geniusza żeglarskiego, a jego konstrukcja nie zmieniła się od prawie tysiąca lat. Może mieć niewielką skłonność do napełniania się wodą i wymaga ciągłej czujności trzech niestrudzonych żeglarzy ale otwiera dla Ciebie wspaniałą, oceaniczną przygodę

Wypłyń z flotą wraz z podobnie myślącymi poszukiwaczami przygód na trasę wyścigu wokół wysp i opustoszałych plaż na Oceanie Indyjskim i zalicz jedyną w swoim rodzaju epicką przygodę. Puchar Krakena – najwspanialszy na świecie wyścig żeglarski startuje w grudniu.

Jak głoszą organizatorzy, zdobycie Pucharu Kraken na Ngalawie jest ostatecznym sprawdzianem najwyższych umiejętności żeglarskich.

Format wyścigu

Puchar Krakena ewoluował przez lata i teraz jest to doskonale skrojony wyścig składający się z kilku etapów. Łącznie istnieje dziewięć punktów kontrolnych, z których siedem jest obowiązkowych. Pomiędzy nimi znajdują się trasy o różnej długości i to od żeglarzy zależy wybór tej optymalnej a zwycięża zespół, który ukończy regaty w najkrótszym czasie.

Po drodze są jednak poważne przeszkody. Wywrotki i zalania to tylko wierzchołek góry lodowej. Rafy, sztormy, statki i inne niebezpieczeństwa utrzymują zawodników w ciągłej niepewności i zagrożeniu. To niezwykle wymagający wyścig i trzeba być do niego naprawdę dobrze przygotowanym.

Zabezpieczenie

Jako że ocean może być nieco niebezpieczny, ludzie czasem tu toną a czasem zostają zjedzeni lub spadają z krawędzi planety, organizatorzy postanowili zadbać o Twoje bezpieczeństwo.

„Chociaż tak naprawdę chcielibyśmy po prostu dać ci Ngalawę i wskazać Ci kierunek na zachód słońca, to jednak zbudowaliśmy system bezpieczeństwa, aby wiedzieć, gdzie jesteś i odpowiedzieć na Twoje wezwanie pomocy. W biurze regat Krakena będziemy monitorować każdy twój ruch i będziemy w gotowości, aby pomóc Ci w nagłych wypadkach.”

Zanim uczestnik regat wyruszy w trasę, otrzyma pełne przeszkolenie dotyczący żeglowania na Ngalawie oraz omówione zostanie całe wyposażenie bezpieczeństwa. Otrzyma także tracker satelitarny, którego można także użyć, aby powiadomić o awaryjnej sytuacji.

Trasa regat

Organizatorzy długo poszukiwali idealnego akwenu do rozegrania Pucharu Krakena i zdecydowali się w końcu na pikantne wyspy u wybrzeży Tanzanii.

Turkusowa woda, błękitne niebo i białe piaszczyste plaże współdziałają razem, aby wprowadzić żeglarza w fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Kiedy będzie on najbardziej zrelaksowany, warunki zmienią się szybciej niż 100m bieżni pod nogami Usain’a Bolt’a a pod wpływem dzikich fal, deszczu i wiatru twoje wnętrze zacznie się poddawać.

Trasy regat są na tyle odległe od lądu, że naprawdę poczujesz się czasem całkowicie odizolowany.

W 2020 r. regaty zakończą się w Mozambiku, dając ci jeszcze więcej okazji do zdobycia chwały lub.. stania się częścią rafy.

Jest to olbrzymi kawałek przygodowego tortu, który da ci ogromną satysfakcję i prestiż… jeśli uda ci się szczęśliwie ukończyć wyścig.

Impreza odbywa się w dniach od 29 grudnia 2019 r. do 8 stycznia 2020 r.

Ktoś chętny? 🙂

Ania

Komentarze