Dzieci z Lubelskich Domów dziecka wyruszyły na szkoleniowy rejs po Mazurach

0
471

Kolejny cykl wakacyjnych rejsów szkoleniowych i rekreacyjnych po Mazurach dla dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka z całej Polski właśnie się rozpoczął. Dzięki Fundacji Ocean Marzeń aż dwadzieścioro dwoje młodych żeglarzy aktywnie spędzi wakacje, ucząc się jak prowadzić jacht, zachować bezpieczeństwo na wodzie i przede wszystkim, jak samodzielnie i w grupie realizować wymarzone cele.

 

Między 10 a 31 sierpnia młodzi członkowie dwóch załóg odbędą intensywne szkolenie na patent żeglarza jachtowego. Każde z dzieci będzie uczyć się podstawowych manewrów pod okiem instruktorów po to, aby po trzech tygodniach zdać egzamin zarówno z praktyki, jak i teorii żeglowania. Na tych, którzy pomyślnie przejdą test czeka kolejny etap przygody. Za rok żeglarze popłyną na morze, podobnie jak ci, którzy otrzymali patenty w zeszłym roku i właśnie zeszli z pokładów legendarnych żaglowców STS Generał Zaruski i litewski Brabander. Jachty wzięły udział w regatach The Tall Ships Races zakończonych paradą w Szczecinie.

 

Dzięki swojej determinacji i wytrwałości podopieczni Fundacji mieszkający na co dzień w Rodzinnych Domach Dziecka zdobywają podczas rejsów umiejętności, które przydają się im nie tylko na pokładzie. Żeby osiągać jakiekolwiek cele potrzeba dyscypliny i systematyczności, których najłatwiej jest nauczyć dzieci przez sport. Edukacyjny program Fundacji składa się z 8 etapów, włącznie z kwalifikacją. Zaliczenie każdego z nich wiąże się z pokonywaniem trudności związanych z życiem na pokładzie, nauką praktycznych umiejętności i zdobywaniem wiedzy teoretycznej.

 

Pierwszy etap to tygodniowy rejs po Mazurach. W tym roku aż czternaścioro podopiecznych z Lubelszczyzny, Mazowsza i Pomorza zmierzy się z wiatrem i wodą na pokładzie. Pierwszy rejs z Giżycka do Rucianego odbędzie się między 10 a 17 sierpnia. Załoga odwiedzi port w Sztynortcie, Węgorzewie, Rynie i Mikołajkach. Kolejna grupa początkujących żeglarzy powtórzy tą samą trasę w odwrotnym kierunku, między 17 a 24 sierpnia. W trakcie tego rejsu wszyscy uczestnicy spotkają się w jednym z portów, żeby podzielić się wrażeniami przy ognisku. Będzie to okazja, by starsze dzieci, które zdobyły w tym roku doświadczenie na morzu, opowiedziały o swoich przygodach młodszym kolegom. Tegoroczne rejsy odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Lubelskie Centrum Żeglarstwa oraz PKN Orlen.

Celem całego programu Fundacji Ocean Marzeń jest wykształcenie nowych Instruktorów Żeglarstwa i Kapitanów Jachtowych. Chodzi również o to, aby poprzez wspólne działanie na jachcie podopieczni Domów Dziecka nauczyli się pracy w grupie, przekonali się, że razem można osiągnąć więcej i stworzyli wspólnotę opartą nie na więzach krwi, lecz na zamiłowaniu do żeglarstwa.

Jeżeli w tym roku wszystkich ośmiu kandydatów zdobędzie patenty, to grupa posiadaczy tytułu żeglarza jachtowego w Fundacji będzie liczyła aż szesnaście osób. Za rok dzieci spotkają się na morzu.

 

 

 

 

Komentarze