Drugie miejsce żeglarskiej załogi PG RACING w regatach w Nantes

0
569

SREBRNY MEDAL W REGATACH SAILING CUP W FORMULE MATCH RACING WE FRANCJI WYWALCZYLI ŻEGLARZE Z POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ. ZAWODY ZALICZANE SĄ DO PUNKTACJI PUCHARU ŚWIATA ISAF, JAKO GRADE 3.

Startowało 12 załóg z 9 uniwersytetów Europy: Francji, Irlandii, Polski, Węgier, Włoch, Szwajcarii. Impreza odbyła się w dniach 4-7 kwietnia 2013.

Polskę, a zarazem Politechnikę Gdańską, reprezentowała załoga w składzie Tymon Sadowski – sternik, Patryk Richter – trymer grota, Jacek Zalewski – trymer żagli przednich, Kacper Olszewski – dziobowy. Wszyscy zawodnicy są studentami Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa. Przed naszą załogą stało nie lada wyzwanie – obrona pierwszego miejsca wywalczonego w ubiegłym roku przez sternika Filipa Pietrzaka, obecnie absolwenta PG.

Po Round Robin (eliminacje) nasza załoga uplasowała się na 4 miejscu odnosząc 8 zwycięstw i 3 porażki. Zgodnie z regulaminem imprezy awans do półfinału otrzymują pierwsze 4 załogi. Żeglarze z Uniwersytetu Budapeszt zakończyli eliminacje na 1 miejscu z kompletem zwycięstw i to właśnie oni byli przeciwnikami załogi PG RACING w półfinale. Wyścigi półfinałowe z udziałem tych dwóch uczelni był niesamowicie emocjonujące. Załogi utrzymywały podczas wyścigów pełen kontakt, do końca nie można było przewidzieć zwycięzcy. Żeglarze PG RACING wygrali 2:0, a po zejściu z wody zostali nagrodzeni oklaskami od wszystkich uczestników i kibiców. Były to bez wątpienia najlepsze i godne finału mecze całych zawodów.

W drugim półfinale EIGSI La Rochelle pokonał Uniwersytet Nantes1 2:0. W finale nasi żeglarze ulegli załodze dowodzonej przez Pierra Rhimbaulta z Uniwesytetu La Rochelle 0:2, jednak podczas tych wyścigów wiatr był na tyle słaby i niestabilny, że o wyniku przesądziło raczej szczęście niż umiejętności.

II miejsce w regatach Nantes to wielki sukces studentów Politechniki Gdańskiej. Potwierdziło się, że w żeglarstwie liczymy się jako uczelnia w czołówce uniwersytetów europejskich. Sukces jest tym większy, że nasi żeglarze nie mieli w tym sezonie możliwości treningu na wodzie z uwagi na lód zalegający na akwenach wodnych.

Wyniki zawodów:

1. EIGSI de La Rochelle (Francja)
2. Gdańsk University of Technology (Polska)
3. University of Budapest (Węgry)
4. Université de Nantes1 (Francja)
5. University College Dublin (Irlandia)
6. Université de La Rochelle (Francja)
7. Université de Nantes3 (Francja)
8. Universite Bretagne Ouest (Francja)
9. Université de Nantes2 (Francja)
10. EPF Lausanne (Szwajcaria)
11. IUT Vannes (Francja)
12. CUS Milano (Włochy)

Tekst i zdjęcia Jakub Pankowski

Źródło: www.sport.pya.org.pl

Komentarze