Aarhus 2018: Właściwe miejsce, właściwy czas

0
390

Dania z przyjemnością informuje, że złożyła swoją ofertę na organizowanie Mistrzostw Świata ISAF Sailing 2018. Sobota, 1 marca 2014 r., był ostatecznym terminem składania ofert i Aarhus, drugie co do wielkości miasto w Danii, ma zaszczyt być jednym z miast ubiegających się o organizację największych spośród żeglarskich mistrzostw. Delegowany komitet zaprezentuje swoją wizję w siedzibie ISAF jeszcze w tym miesiącu – 25 marca w Southampton w Anglii.

„ISAF Worlds 2018 będzie niezwykle ważnym wydarzeniem dla żeglarstwa olimpijskiego i wierzymy, że Aarhus jest w stanie zapewnić temu wielkiemu wydarzeniu oprawę, na jaką zasługuje.” – powiedział Hans Natorp, prezes Duńskiego Związku Żeglarskiego. – „Dania to kraj żeglarzy, w żeglarstwie zdobyła więcej medali olimpijskich niż w jakiejkolwiek innej dziedzinie sportu, a Aarhus, z właśnie budowanym Centrum Żeglarstwa i piękną zatoką jest najlepszym miejscem na Mistrzostwa Świata. Nie możemy się doczekać, aby zaprezentować naszą ofertę w Southampton.”

Aarhus posiada umiejętności i doświadczenie w organizowaniu regat i wyścigów na światowym poziomie. Nowe, przepiękne Aarhus International Sailing Centre (Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa w Aarhus) ma być ukończone do połowy 2016 roku.

Przygotowując takie imprezy żeglarskie, jak Mistrzostwa Świata ISAF Youth Sailing w 2008 roku, Mistrzostwa Świata 505 w 2010 r., w 2011 r. Mistrzostwa Świata A-Cat i w 2013 r. Mistrzostwa Europy FX 49er & 49er; Aarhus dowiodło, że ma wszystko, co niezbędne do zorganizowania światowej klasy imprezy żeglarskiej.

„Praca z duńskimi żeglarzami i miastem Aarhus była wielką przyjemnością pod każdym względem.” – powiedział Marcus Spillane, prezes klasy 49er, po ekscytujących Mistrzostwach Europy 49er i 49er FX w 2013 r. – „Wszystko było proste i czytelne, wolontariusze byli w pełni zaangażowani i wysoko wykwalifikowani w realizacji zadań, a wynikiem tego wszystkiego były regaty prawie niespotykane w żeglarstwie w olimpijskim. Klasa 49er zarekomenduje każdemu, kto myśli o prowadzeniu imprezy w Aarhus, aby się nie wahał, bo zrealizują wszystko, co obiecali. Wrócimy tam w tym roku, co nas bardzo cieszy.”

Istnieje silne poparcie społeczne oferty i gwarancja funduszy rządowych. Partnerzy publiczni – zwłaszcza Sport Event Denmark (rząd duński), miasto Aarhus i Region Środkowej Danii – wyraziły pełne, bezwarunkowe i silne wsparcie finansowe na organizację ISAF Worlds 2018. To silne zaangażowanie władz publicznych oznacza, że ISAF będzie mógł uniknąć ekonomicznego i organizacyjnego ryzyka, a także innych problemów w związku z tym wydarzeniem.

„Dania ma długą tradycję żeglarską, a od wielu lat organizuje światowej klasy imprezy żeglarskie.” – powiedział Lars Lundov, prezes Sport Event Denmark. – „Jako organizator krajowych duńskich imprez sportowych, Sport Event Denmark jest dumny z pasji i pracy duńskiej społeczności żeglarskiej. Jesteśmy pod wrażeniem umiejętności i gotowości do innowacji, które charakteryzują duńskie żeglarstwo i wierzymy, że dla ISAF Worlds w 2018 r. Aarhus będzie właściwym miejscem i właściwym czasem.”

ISAF Worlds 2018 będą mieli zagwarantowaną spuściznę, jako że jest i będzie wspierany przez ogromny port przebudowywany w nowej dzielnicy mieszkalnej o nazwie Aarhus Ø. W roku 2017, kiedy Aarhus będzie Europejską Stolicą Kultury, Aarhus Ø będzie domem dla ponad 8000 osób, biorących udział w licznych zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Znajdą się tam kawiarnie, sklepy i, co najważniejsze, wielu aktywnych żeglarzy skorzysta z nowo wybudowanego Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa w Aarhus.

„To jest coś, co budujemy od dłuższego czasu i zarówno Aarhus, jak i Dania wypracowały jasną wizję naszej oferty.” – powiedział Thomas Capitani, dyrektor wykonawczy Sailing Aarhus, który będzie Dyrektorem Generalnym Komitetu Organizacyjnego 2018. – „Byłoby wielkim zaszczytem gościć ISAF Worlds i wiem, że znajdą tu świetne zaplecze. Wszystko idealnie zgrywa się w czasie, mamy wykwalifikowanych organizatorów wydarzeń, silne miasto i partnerów rządowych, wspaniałych, olimpijskich żeglarzy i nowe, światowej klasy zaplecze żeglarskie, które będzie w pełni dopieszczone przed rozpoczęciem imprezy. Aarhus jest gotowe.”

 

Ciekawostki:

~        Dania ma 7314 km linii brzegowej i liczy 5.602.628 mieszkańców. 

~        Aarhus to drugie, co do wielkości miasto w Danii, z populacją 324.000 mieszkańców. 

~        Dania ma 270 klubów żeglarskich. 

~        Sailing Aarhus powstało z pięciu klubów żeglarskich, które gościły ponad 300 międzynarodowych regat w ciągu ostatnich 25 lat. 

~      Dania zdobyła 28 medali olimpijskich w żeglarstwie: 12 złotych, 9 srebrnych i 7 brązowych – więcej, niż w jakimkolwiek innym sporcie olimpijskim. 

~        Zatoka Aarhus ma powierzchnię ok. 150 km2, głębokość wody waha się pomiędzy 10 a 25 metrów, praktycznie nie ma tam prądów. 

~        Aarhus – lub „Aros” jak miasto nazywano w epoce Wikingów – oznacza „ujście rzeki”. 

~        Aarhus jest otoczony wodą, ma 20 km wybrzeża i jedną z najczystszych na świecie zatok. 

~      W odległości godziny jazdy od hali zawodów znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: lotnisko Aarhus (35 minut), Billund Airport (1 godzina). 

~        Aarhus jest kulturalnym, handlowym i edukacyjnym centrum zachodniej Danii i cechuje się duża liczbą studentów i ludzi młodych, oraz tętniącą życiem i energią atmosferą.
 

Tłum. Izabela Kaleta

Komentarze