„Zobaczyć morze” na Zawiszy

0
615

W TYM ROKU, ODBĘDZIE SIĘ JUŻ VIII EDYCJA PROJEKTU ZOBACZYĆ MORZE, KTÓREGO GŁÓWNYM ZAŁOŻENIEM JEST INTEGRACJA OSÓB NIEWIDOMYCH Z OSOBAMI PEŁNOSPRAWNYMI, JAK RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ POKONANIA SWOICH SŁABOŚCI POPRZEZ CZYNNY UDZIAŁ W REJSIE MORSKIM. ZAŁOGĘ W POŁOWIE STANOWIĄ OSOBY NIEWIDOME I SŁABO WIDZĄCE.

Żaglowiec Zawisza Czarny przez miesiąc, między 5 sierpnia a 4 września będzie pływał po morzach z niezwykłą polską załogą.
– W 2006 roku, kiedy to pierwsi niewidomi żeglarze weszli na pokład żaglowca, nie przypuszczaliśmy, że będziemy organizować VIII edycje. Zakładano wtedy, że popłynie grupka śmiałków do Norwegii i na tym zakończy się przedsięwzięcie – wspomina Robert Krzemiński, organizator Projektu.

Trasa tegorocznego rejsu biegnie ze Szczecina do Bergen, Antwerpii i zakończy się w Gdyni. Po raz pierwszy, dowództwo zostanie przekazane również i młodszemu pokoleniu. Pierwszy etap poprowadzi współtwórca Projektu kpt. Janusz Zbierajewski, kolejne dwa rejsy poprowadzą kpt. Krzysztof Januszewski i kpt. Maciej Sodkiewicz.

W Antwerpii, 25 sierpnia, odbędzie się uroczyste spotkanie z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, by móc przedstawić Projekt, a także porozmawiać na temat problemów jakie napotykają osoby niepełnosprawne w Polsce.

Poseł Jolanta Hibner, która potwierdziła już swoją obecność na uroczystości, powiedziała – Przy każdym tak ważnym społecznie Projekcie, warto abyśmy wszyscy, jako Polacy złączyli siły i razem propagowali nasze wspólne dzieła. Mogę zapewnić, że my, jako Europarlametarzyści, z przyjemnością włączymy się w to działanie zarówno w Polsce jak i w Europie. Będziemy szerzyć idee rehabilitacji osób niewidomych na morzu oraz bacznie przyjrzymy się problemom na jakie napotykają osoby niepełnosprawne.

– Ze względu na fakt, iż rok 2013 został uznany w Polsce jako rok osób niepełnosprawnych, planując tegoroczną trasę rejsu zależało nam na spotkaniu z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego i poruszeniem zagadnień zgłaszanych  przez osoby niepełnosprawne na forum Unii Europejskiej. – stwierdziła Ewa Skrzecz, rzecznik prasowy Projektu.       

Patronat Honorowy objął Minister Pracy i Polityki Społecznej p. Władysław Kosiniak – Kamysz, Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Norwegii, Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.

 

Więcej o projekcie na stronie:

www.zobaczycmorze.pl
www.facebook.com/zobaczycmorze
www.zobaczycmorze.blox.pl/html

Kontakt:
Robert Krzemiński – Organizator i v-ce prezes Fundacji Gniazdo Piratów, tel.: +48 601-323-630
Ewa Skrzecz – rzecznik prasowy, tel.: +48 602-350-995

Źródło: http://niepelnosprawni.pya.org.pl

Komentarze