Zlot jachtów z duszą „Próchno i rdza”

0
685

10 października na wodach Zatoki Gdańskiej rozpocznie się kolejny, piąty już Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, skupiający jednostki o konstrukcjach klasycznych. Wydarzenie to w ciągu ostatnich lat zyskało ogromną popularność i na stałe wpisało się w kalendarz imprez żeglarskich na Wybrzeżu.

Mariny w Helu, Gdańsku i Jastarni po raz kolejny zapełnią się drewnianymi i stalowymi jachtami, których osiągnięcia tworzą polską tradycję żeglarską. Przygotowania do Zlotu idą pełną parą. Na liście tegorocznych gości są już tak zasłużone jednostki jak Zjawa IV, Gedania, Bryza H czy Barlovento II. Podziwiać będzie też można zgromadzone w jednym miejscu piękne mahoniowe Opale, dzielne stalowe jachty J-80 czy odrestaurowany niedawno dębowy szkuner Bonawentura.

Większość jachtów biorących udział w zlocie to jednostki niezbyt przestronne.
Nie posiadają one wygodnych kabin czy eleganckich pryszniców, na każdej z nich widać także odciśnięty ząb czasu. Na pierwszy rzut oka przegrywają z lekkimi nowoczesnymi konstrukcjami, wystarczy jednak pierwszy silniejszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo ich masywnych kadłubów. To właśnie takie jednostki odbywaja pod polską banderą najdalsze
i najważniejsze wyprawy. Przekraczając kolejne granice dopływają do miejsc odległych i trudno dostępnych. Osiągnięcia tych jachtów dla polskiego żeglarstwa trudno przecenić.

Celem imprezy organizowanej nieprzerwanie od 2009 roku, jest przypominanie o jachtach, które w dobie nowych rozwiązań technologicznych i projektowych potrafią z powodzeniem konkurować ze współczesną myślą konstruktorów. Z każdą kolejną edycją rośnie liczba osób uczestniczących w Zlocie „Próchno i Rdza”. W tym roku zarejestrowało się już 25 jachtów, na których przypłynie około 240 żeglarzy.

     

Program

ZLOTU JACHTÓW Z DUSZĄ „PRÓCHNO I RDZA”

Czwartek, 10 października 2013

17:00

Spotkanie jachtów na Helu

20:00

Koncert szantowy i wspólna biesiada w żeglarskiej restauracji Kutter

Piątek, 11 października 2013

11:00 – 16:00

Wspólne pływanie we flotylli

17:00

Salut Pomnikowi Bohaterów Westerplatte i zacumowanie w Marinie na Motławie

20:00

Koncert szantowy w Klubie Morza Zejman, konkursy i trójbój marynarski

Sobota, 12 października 2013

11:00

Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zlotu na tle Gdańskiej Starówki

12:00

Uroczysta parada jachtów po Motławie

12:30

 

Wypłynięcie na Zatokę, wspólne żeglowanie wzdłuż wybrzeża; flotyllę Jachtów z Duszą podziwiać będzie można ze wielu punktów widokowych Trójmiasta, między innymi z molo w Brzeźnie i w Sopocie

18:00

Wejście do Jastarni

20:00

Impreza integracyjna w Tawernie na Końcu Świata

Niedziela, 13 października 2013

09:00

Wypłynięcie jachtów z Jastarni – zakończenie zlotu

 

ORGANIZATOR ZLOTU

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, żeglarskimi wyprawami w trudno dostępne rejony świata oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

 

KONTAKT

 

SEKSTANT Szkoła Żeglarstwa

kpt. Maciej Sodkiewicz

ul.Żwirki 60  83-110 Tczew

biuro@sekstant.pl

tel +48 791 167 981

 

MEDIA I PROMOCJA ZLOTU

Ula Ziemska

ula@sekstant.pl

tel +48 881 631 012

 

 

PATRONAT

Patronat honorowy nad Zlotem Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” objął przezes Pomorskiego Okręgowego Związmu Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Patronem medialnym wydarzenia jest Magazyn Żagle oraz Portal Żagle.com.pl

 

PARTNERZY

Bałtyckie Bractwo Żeglarzy Zejman Gdańsk, Restauracja Kutter, Tawerna na Końcu Świata, PUP „Koga” Hel, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, Yacht Club Politechniki Lubelskiej.

Komentarze