Położenie stępki pod budowę największego żaglowca świata

0
1156

Stępka pod budowę największego na świecie żaglowca została położona w chorwackiej stoczni Brodosplit. Przypomnijmy, że projekt jedostki powstał w polskiej firmie Choreń Design and Consulting.

obraz nr 1

Nowy statek ma być oddany do użytkowania w połowie 2017 r. Ma zastąpić flagową jednostkę armatora – Royal Clipper, który może pomieścić 227 pasażerów i jest obecnie największym jachtem pasażerskim. Nowy pięciomasztowy żaglowiec pomieści 300 pasażerów oraz 139 osób załogi. Mierzy 162,22 m długości a powierzchnia jego żagla wynosi 6347m². Posiada 150 kabin i waży 8770 ton. Na jego pokładzie znajdować się będą cztery bary, trzy baseny, jadalnia, biblioteka, i platformy sportów wodnych i spa. Jednostka jest wzorowana na statku France II, zbudowanego w roku 1911, który w czasach swojej świetności był największym w historii żaglowcem świata.

Budowa wycieczkowca rozpoczęła się 10 miesięcy temu w chorwackiej stoczni Brodosplit na wybrzeżu Adriatyku. – Nowy żaglowiec będzie repliką France II, wymiary też będą zbliżone, pozwoliliśmy sobie jednak na wprowadzenie pewnych udoskonaleń i funkcji, które uczynią tę jednostkę najwspanialszym pasażerskim żaglowcem na morzu – powiedział Mikael Krafft, założyciel i właściciel Star Clippers.

Projekt nowego statku, szczególnie jego ożaglowanie i takielunek, powstał w pracowni znanego polskiego projektanta żaglowców Zygmunta Chorenia. Firma Choreń Design and Consulting ma w planach następny projekt wycieczkowego żaglowca dla Star Clippers. Ma on być jeszcze większy i bardziej nowoczesny niż jachty, które powstały do tej pory.

– Zygmunt Choreń jest po prostu najlepszy w swoim fachu, dlatego zamówienie na realizację tego przedsięwzięcia trafiło do jego pracowni – komentuje Bogdan Sienkiewicz.

Nie można się z taką opinią nie zgodzić. Zygmunt Choreń jest najbardziej znanym polskim projektantem jachtów, uzyskał nawet przydomek „ojciec żaglowców”. Spod jego ręki wyszły projekty największych na świecie statków żaglowych m.in. SV Royal Clipper, Fryderyk Chopin, STS Dar Młodzieży i pięć podobnych jednostek dla ZSRR. – Jachty, które powstały dla Związku Radzieckiego do dziś są eksploatowane z wielkim powodzeniem i nie mają sobie równych – dodaje Bogdan Sienkiewicz.

Firma Choreń Design and Consulting ma w planach następny projekt wycieczkowego żaglowca dla Star Clippers. Ma on być jeszcze większy i bardziej nowoczesny niż jachty, które powstały do tej pory.

http://www.gospodarkamorska.pl/

Komentarze