Zlot jachtów Nefryt i Albin Vega – Dacron ’70

0
910

10-12 lipca 2015 przystań AKM w Gdańsku – Górki Zachodnie

Akademicki Klub Morski w Gdańsku zaprasza serdecznie na pierwszy w świecie Zlot jachtów Nefryt oraz Albin Vega, pod nazwa Dacron ’70.

Dacron ’70 to nazwa nawiązująca do okresu, w którym nowe technologie pozwoliły na popularyzację żeglarstwa w stopniu dotąd niemożliwym. Do czasów, gdy powstały doskonałe konstrukcje, które obecnie, dzięki pracy ich właścicieli przeżywają drugą młodość.  Do dziś, od ponad czterech dekad, dzielne jednostki nieprzerwanie dają wiele radości, uczą jak godzić porywy wiatru i kaprysy fal. Jachty te nie bez przesady można dziś nazwać kultowymi. I stąd pomysł na święto tych sprawdzonych konstrukcji i ich właścicieli.

 

Nefryt to konstrukcja rodzima powstała na początku lat 70, dzięki wiedzy i upartym działaniom polskich konstruktorów Wacława Liskiewicza i Edmunda Rejewskiego. Jednostka niewielka, wyposażona skromnie, ale dzielna i pozwalająca na korzystanie z prawdziwej wolności ucząc pokory jedynie do żywiołu wiatru i wody. Służyła głównie jako jacht szkoleniowy, stanowiąc wyposażenie większości klubów morskich w Polsce. Dziś jacht budzi wspomnienia wielu pokoleń żeglarzy, którzy zdobywali Nefrytem pierwsze żeglarskie szlify na rejsach dalszych i bliższych. Klub jachtu Nefryt przy AKM skupia wielu armatorów i sympatyków jachtu.

Albin Vega to konstrukcja szwedzka, Pera Brohalla, stworzona w drugiej połowie lat 60 dla żeglującej rodziny 2+2. Użycie taniego i skracającego czas produkcji materiału, jakość wykonania oraz walory użytkowe uczyniły ten jacht jednym z najbardziej popularnych w historii żeglarstwa – wyprodukowano prawie 4000 sztuk. Obecnie jacht jest określany jako kultowy, posiada wiele klubów miłośników w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, USA. Dzielna konstrukcja niejednokrotnie zadziwiła udziałem jachtu w odległych, ciężkich wyprawach zakończonych sukcesem. (arktyczna wyprawa Jarle Andhoy, samotne opłynięcie obu Ameryk Matta Rutherford).

Dacron ’70 odbędzie się w dniach od 10.07 do 12.07.2015r.

na przystani AKM w Gdańsku ul. Stogi 18

 

W czasie Zlotu:
– jachty typu Nefryt i Albin Vega i ich załogi otrzymują specjalne traktowanie na przystani,
– odbędą się regaty  klasowe i regaty o Błękitną Wstęgę lat ‘70, przewidziano liczne konkursy i nagrody,
– spotkania z ciekawymi ludźmi tworzącymi AKM w Gdańsku,

– premierowy w Polsce pokaz filmu „Red Dot on the Ocean”, historia Matta Rutheforda (samotne opłynięcie obu Ameryk na jachcie Albin Vega),
– na lądzie jak to zwyczajowo bywa, grill, ognisko, szanty i zabawa do białego rana,

– spotkania z armatorami bliźniaczych jednostek, nowe przyjaźnie, kto wie, może miłości.

Jeśli jesteś właścicielem, sympatykiem tego typu jachtów, lub chcesz poznać żeglarstwo z innej strony Serdecznie Zapraszamy

 

Więcej informacji, zapisy: www.dacron70.akm.gda.pl

 Patronat SailBook.pl 

Komentarze