Żeglarze rozpoczynają sezon Pucharem Świata na Majorce

0
767

Jak co roku w okolicach świąt wielkanocnych wody u wybrzeży hiszpańskiej Majorki stają się centrum żeglarstwa olimpijskiego. Od 1 kwietnia przez sześć dni zawodnicy z całego świata będą rywalizowali o Puchar Księżniczki Zofii.

44 regaty TROFEO S.A.R. PRINCESA SOFIA są jedną z pięciu najważniejszych imprez Pucharu Świata i pierwszym europejskim przystankiem tego cyklu w sezonie. Dla polskich zawodników jest to zazwyczaj początek przygotowań do imprez rangi mistrzowskiej, a w tym wyjątkowym, poolimpijskim sezonie, regatowe rozpoczęcie całego cyklu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.

Najbardziej liczną, pięcioosobową reprezentacje posiadamy w klasie Finn. Wystartuje w niej między innymi olimpijczyk z Londynu Piotr Kula, ale także młoda nadzieja tej klasy, zeszłoroczny medalista mistrzostw świata i Europy juniorów Michał Jodłowski. Zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze w regatach przygotowawczych poprzedzających puchar świata, gdzie Kula zajął 3 miejsce.

Cztery zawodniczki w klasie Laser Radial i czterech zawodników w klasie Laser, podopieczni trenera Kadry Narodowej Bartka Szotyńskiego również liczą na udany występ. Olimpijczycy Anna Weinzieher i Kacper Ziemiński zawsze bardzo dobrze spisywali się na wodach wokół Palma de Mallorca. Nadzieję na dobry wynik dają również rezultaty wcześniejszych regat niższej rangi, gdzie Patryk Piasecki zajął trzecie miejsce, a Jonasz Stelmaszyk czwarte, a wyścigi odbywały się dokładnie na tym samym akwenie co obecny puchar świata. Ziemiński również osiągnął znakomity rezultat zajmując 3 miejsce w pucharze Europy w chorwackim Splicie.

Na bardzo dobry wyniki liczymy w klasie 49er. Olimpijczycy z Londynu, Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim, a także Tomasz Januszewski i Jacek Nowak przez ostatnie trzy miesiące spędzili większość czasu właśnie na Majorce, szlifując formę do kolejnego sezonu. Klasa 49er ma zaplanowane 15 wyścigów w serii kwalifikacyjnej oraz finałowej i 4 wyścigi medalowe niezwykle widowiskowym tzw. stylem teatralnym, gdzie pole biegów jest mocno ograniczone, co dodatkowo utrudnia zawodnikom ściganie. 49er Team Polska będzie rywalizować w grupie osiemdziesięciu łódek, zapowiada się więc współzawodnictwo na wysokim poziomie.

Ostatnia klasa z reprezentantami Polski to kobieca 470. Doświadczona sterniczka Agnieszka Skrzypulec, po bardzo dobrym starcie na Igrzyskach w Londynie, staje przed nie lada wyzwaniem, czyli startem z nową załogantką Natalią Wójcik, która debiutuje w tym roku w klasie 470. Natalia była wcześniej bardzo dobrą zawodniczką windsurfingowej klasy RS:X i liczymy na jej bardzo szybką asymilację do nowej klasy.

Na starcie pierwszych, europejskich regat pucharu świata zabraknie reprezentantów klasy RS:X. Od kilku lat nasi windsurferzy więcej czasu na początku sezonu poświęcają na trening, a do startów przystępują pod koniec kwietnia we francuskim Hyeres. Nie oznacza to, że podczas regat na Majorce będą odpoczywali, gdyż już drugiego dnia świąt udają się na zgrupowanie na miejsce kolejnego pucharu świata. Ekipa Pawła Kowalskiego z Przemkiem Miarczyńskim na czele pomiędzy własnymi treningami będzie dopingowała swoje koleżanki i kolegów walczących w Hiszpanii.

Start do pierwszego wyścigu regat o Puchar Księżniczki Zofii już w wielkanocny poniedziałek o godzinie 11.00. Wyścigi finałowe 6 kwietnia. Zapraszamy do śledzenia wyników na:

http://www.trofeoprincesasofia.org a na relacje zapraszamy na stronę Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl

 

***

 

Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl) – celem Związku jest  zrzeszanie  klubów i stowarzyszeń żeglarskich, popieranie rozwoju żeglarstwa we wszystkich jego formach,  reprezentowanie  interesów stowarzyszonych w nim osób. Jako Narodowy Związek Sportowy prowadzi szkolenie żeglarskie na wszystkich poziomach rywalizacji sportowej. Odpowiada za przygotowania Kadry Narodowej w żeglarstwie do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W roku 2013 żeglarstwo zostało uznane jako jedna z priorytetowych dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Starty Kadry Narodowej w żeglarstwie wspierają: Kredyt Bank SA, ENERGA SA

Komentarze