Rio 2016 – Polska reprezentacja żeglarska

0
700

 

Już w najbliższą sobotę rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie Rio 2016. W żeglarstwie reprezentować nasz kraj będzie siedmioro zawodników w 5 klasach. Pierwsze zmagania na wodzie oglądać będzie można już w poniedziałek – 8 sierpnia odbędą się wtedy eliminacje w klasach RS:X oraz Laser.

W biało-czerwonych barwach startują w tym roku Piotr Myszka, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczyńska, Małgorzata Białecka, Kacper Ziemiński oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Jednym z większych zmartwień zawodników są warunki panujące na zatoce Guanabara na której będzie się odbywać rywalizacja. Zatoka ta jest bardzo zanieczyszczona i mimo starań ogranizatorów usunąć pływające śmieci uczestnicy martwią się stanem wody. „Śmieci jakby więcej i w dodatku są przykryte warstwą piany, więc nawet nie wiadomo, któredy je omijać” – napisała na swoim profilu na facebooku Małgorzata Białecka 2 sierpnia.

Wiceprezes ds. sportu Polskiego Związku Żeglarstwa mówi, że nasi sportowcy przygotowani są do startów bardzo dobrze, wypracowali optymalną formę, którą podtrzymują. Organizacja uczestnictwa Polaków w Olimpiadzie to kilka lat  – zawodnicy dobrze znają miejsce gdzie odbywać się będą starty, przyzwyczajali się do akwenu, prądów i zmian pogody, które mogą ich spotkać. „Dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki zapewniamy zawodnikom zakwalifikowanym do kadry stypendia, programy szkoleniowe, opiekę zespołu trenerskiego, zespołu wsparcia PZŻ oraz najwyższej klasy sprzęt” – mówił Tomasz Chamera w czasie konferencji prasowej podsumowującej Volvo Gdynia Sailing Days. Można powiedzieć, że zawodnicy czują się w Brazylii jak w domu. Celem, który określił PZŻ na Rio 2016 jest zdobycie przez Polską kadrę minimum jednego medalu olimpijskiego.

fot. http://pya.org.pl/ 

Polska reprezentacja w żeglarstwie

  • Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) – RS:X (windsurfing)
  • Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – RS:X (windsurfing)
  • Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczyńska (SEJK „Pogoń” Szczecin/ChKŻ Chojnice) – 470
  • Kacper Ziemiński – (SEJK „Pogoń” Szczecin) – Laser Standard
  • Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński – 49er

Komentarze