Żeglarstwo

0
1235

Zasadniczo żegluga, czyli kwintesencja żeglarstwa*, to nieustanna … obserwacja morza. Jego zafalowania, elementów pogody, czyli wiatru, widzialności, chmur, opadu, wilgotności, zmian ciśnienia, temperatury, innych zjawisk atmosferycznych, np. tęczy, refrakcji, oraz kursu, ustawienia żagli, ruchu i zachowania okolicznych jednostek na morzu, wszelkich świateł, sygnałów, mijanych znaków, obiektów nawigacyjnych i lądowych. Czasami również obserwacja dna lub lodu.
To regularna obserwacja pracy urządzeń nawigacyjnych, wskazań kompasu, echosondy, wiatromierza, logu, plotera nawigacyjnego, radaru, barometru (barografu), termometru, również map nawigacyjnych oraz zachowania …załogi 🙂
To ciągła obserwacja poprzez nasłuchiwanie odgłosów jachtu powstałych od prędkości żeglugi, z pracy kadłuba na fali i dźwięków od wiatru. To również nasłuchiwanie (sporadyczna obserwacja) szumiącego radiotelefonu, skrzeczącego radia, rytmiczności pracującego silnika wraz z obserwacją jego wskaźnika temperatury, czujnika smarowania, ładowania akumulatorów, itd. Obserwacja jest ciągłą, nieustającą i naturalną cechą żeglowania.

Widok z pokładu s/y Mari-ann , w oddali metanowiec Al Utouriya w drodze do Mugardos.
Mijaliśmy się w odl. 1,9 Mm, na trawersie Lizbony, w dn. 24.04.2017 roku, o świcie, o h0625-0640 UTC+1 (WEST).
Od tego żeglugowego zauroczenia obserwowaniem, tylko mały krok do fascynacji obserwacjami mniej zdeterminowanymi byciem na morzu: meteorologicznymi, astronomicznymi, ornitologicznymi i … podwodnymi (tego nie poznałem!).
Żeglarstwo to niezmienne uczucie wolności, odczuwane zawsze oraz najmocniej po wyjściu z portu i wraz z momentem …ogłoszenia komendy: klar morski. To odczucie jest łatwo obserwowane na twarzach załóg 🙂
Wacław Sałaban – technokrata

  • żeglarstwo portowe jachting) jest jedną z form bycia na wodzie, zbliżoną do dryfowania rowerem wodnym po stawie. Pagajowanie, wiosłowanie lub śrubkowanie, jest zdecydowanie aktywniejszą formą bycia na wodzie – jest wodniactwem!!!

Komentarze