Żeglarskie święto w sercu Gdańska

0
501

Sobota na Baltic Sail Gdańsk upłynęła pod znakiem widowiskowych inscenizacji historycznych i sportowych emocji na najwyższym poziomie!

Już po raz trzeci Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizowało inscenizację historyczną „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!”. W tegorocznej edycji udział wzięły dwa galeony oraz dwustu rekonstruktorów z Polski, Litwy i Czech. Na nabrzeżu w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę pojawiły się tłumy widzów ciekawych czy i w tym roku, Twierdzy Wisłoujście uda się odeprzeć atak i nie wpuścić Brytyjczyków do Gdańska.

Od godziny 13.00 fani zmagań regatowych, zajęli dogodne miejsca na plaży Gdańsk – Stogi skąd rozpościerał się doskonały widok na start Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna! W myśl idei wyścigu, do walki o zwycięstwo stanąć mogą właściciele każdego typu sprzętu napędzanego siłą wiatru. Na starcie pojawiło się więc ponad sześćdziesiąt różnorodnych jednostek. Faworyci wyłonili się szybko, bo już na boi rozprowadzającej.  Pojedynek między najnowocześniejszym jachtem regatowym w Polsce – RC44 Mag Racing i broniącym tytułu zwycięzcy katamaranem Oiler, zakończył się na korzyść dwukadłubowca. Załoga w składzie: Marek Kowalski, Robert Kresło, Michał Wojtowicz, Krzysztof Grel, Łukasz Ołtarzewski i Rafał Rasielewski, odebrała nagrodę z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska – Macieja Lisickiego, o godzinie 20.00 na Targu Rybnym. Trofeum znajdować się będzie w rękach zwycięzcy przez najbliższe pół roku, po czym  będzie można je podziwiać w Ośrodku Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego.

Tuż po dekoracji, widzowie zaproszeni zostali na nabrzeże Motławy, które stało się widownią dla niecodziennego spektaklu z udziałem trzech żaglowców, 60 rekonstruktorów, armat i moździerzy mniejszego kalibru. Była to pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Po zakończeniu popisowej inscenizacji ze scenami abordażu, koncert „Szanty i jazz” rozpoczął się na nowo. Na scenie wystąpili Jerzy Porębski, Przemek Dyakowski i Wojciech Staroniewicz, a po zachodzie słońca rozpoczęła się projekcja filmu „Rejs” Marka Piwowskiego.

Przed nami ostatni dzień Baltic Sail Gdańsk 2013. Tradycyjnie już kulminacją imprezy jest parada żaglowców na Motławie, podczas której z okolic Targu Rybnego, Długiego Pobrzeża i Zielonego Mostu, podziwiać można wszystkie jednostki uczestniczące w Zlocie. Na czele szyku popłynie jednostka flagowa Gdańska – STS Generał Zaruski. Rozpoczęcie punktualnie o 12:00!

Niedziela to też ostatnia okazja do zwiedzenia jednego z największych żaglowców na świecie STS Kruzenshtern, który będzie dostępny dla wszystkich gości w godzinach od 10.00 do 17.00. Żaglowiec cumuje przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, przy Terminalu Promowym.

Zapraszamy na Baltic Sail Gdańsk!

Komentarze