Żeglarskie święto dla gdańszczan

0
537

18 maja 2013 żeglarze, wodniacy i motorowodniacy zainaugurowali w gdańsku kolejny sezon na wodzie. Coroczna impreza miała swój mały jubileusz. Była już dziesiątą z kolei. Otwarcie sezonu to nie tylko święto żeglarzy i motorowodniaków, ale także święto gdańszczan. Dzięki tego typu wydarzeniom możemy przybliżyć ten atrakcyjny sposób rekreacji i spędzania wolnego czasu – na wodzie i pod żaglami, pokazując przy okazji ciekawe jachty i łodzie. Imprezę zwieńczyła widowiskowa parada na Motławie, w której wzięło udział ok. 120 jednostek.

Organizatorzy wydarzenia – Miasto Gdańsk, MOSiR w Gdańsku przy współpracy z Gdańską Federację Żeglarską, Pomorskim Okręgowym Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego – przygotowali dla gdańszczan i turystów mnóstwo atrakcji. Przy Targu Rybnym stanęło miasteczko żeglarskie. Oprócz stoisk tematycznych, chętni mogli wziąć udział w marynistycznych konkursach i zabawach. Bawili się zarówno najmłodsi, jak i starsi sympatycy żagli.

Największą atrakcją było pojawienie się przy nabrzeżu jednostki flagowej Miasta Gdańska, żaglowca STS Generał Zaruski. Jacht powrócił w tym roku do służby szkoleniowej, po prawie czteroletniej odbudowie. Każdy chętny mógł zwiedzić jednostkę zacumowaną przy Targu Rybnym.

Część sportową otworzył wyścig smoczych łodzi, których załogi stanowili studenci rywalizujących tutaj co roku o Puchar Rektorów trójmiejskich uczelni. Chwilę później na wodzie pojawili się najmłodsi adepci żeglarstwa na Optymistach.

Zanim jednostki, które po godzinie 15 uczestniczyły w paradzie na Motławie przybyły w okolice Targu Rybnego, z  inicjatywy Gdańskiej Federacji Żeglarskiej wzięły udział w Regatach o Puchar Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. Ten „wyścig”, którego celem było uatrakcyjnienie załogom drogi na uroczystość, rozegrany został na trasie z Górek Zachodnich do Nowego Portu.

W oczekiwaniu na paradę widzowie mogli obejrzeć pokazy ratownictwa przy zastosowaniu różnych technik i sprzętu. Bohaterami pokazu były m.in. dwa psy wykorzystywane przez służby ratownicze.

 

Organizatorami X Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego są: Miasto Gdańsk, MOSiR w Gdańsku przy współpracy z Gdańską Federację Żeglarską, Pomorskim Okręgowym Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego.

 

Sponsorzy: Multibank, Żegluga Gdańska Sp. z o.o., Eurogaz Gdynia Sp. z o.o., Związek Miast i Gmin Morskich.

 

Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, sailbook.pl, Dziennik Bałtycki, Magazyn Wiatr, PortalMorski.pl, Magazyn Prestiż, TVP Gdańsk.

 

 

fot. Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

Komentarze