STS Zaruski – Pierwszy rejs skautów wodnych (już) za nimi!

0
574

 

59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza „Czemu By Nie” dotarła na Sea Scout Jamboree 2015 (Arhus w Danii).

Dla przypomnienia, rejs na żaglowcu STS Generał Zaruski – rozpoczął się 20 lipca – a zakończył 29 lipca. Na harcerzy czeka jeszcze Rostock i udział w prestiżowej żeglarskiej imprezie Hanse Sail (6 sierpnia 2015 roku). Ale to już po wymianie załogi, która nastąpi w Arhus. Załoga pierwszego rejsu dzielnie zniosła niezbyt przyjemną o tej porze roku pogodę na Bałtyku (bujało), podczas rejsu zwiedzając Kopenhagę, Ystad oraz Rønne na Bornholmie. Międzynarodowy zlot skautów wodnych odbywa się co 5 lat i w tym roku będzie trwać do 5 sierpnia – mamy nadzieję, że nasi dzielni harcerze podzielą się jeszcze wrażeniami z samego udziału w tej prestiżowej imprezie.

Udział białostockiej drużyny w duńskim Sea Scout Jamboree 2015 jest o tyle znaczący, że Związek Harcerstwa Polskiego pretenduje do organizacji tego największego wydarzenia w świecie skautowym w 2023 roku. Zaś jednym z miast, konkurujących o tytuł gospodarza World Jamboree 2023, jest właśnie Gdańsk. 

Udział 59 Białostockiej Wodnej Drużyny Wędrowniczej „Czemu By Nie” w zlocie w Arhus koordynowało Centrum Wychowania Morskiego ZHP (organ ZHP odpowiedzialny za wychowanie morskie i współprace ze skautami wodnymi w Europie). To właśnie w CWM ZHP narodził się pomysł, aby na duński zlot polscy harcerze wodni udali się pod żaglami gdańskiej jednostki flagowej STS Generał Zaruski.

Trzymamy kciuki za drużynę i naszą flagową jednostkę na Sea Scout Jamboree 2015☺

Komentarze