Zbliża się Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2012

0
651

Uważany przez Australijczyków za jedną z najwspanialszych sportowych imprez i dumę narodową, Rolex Sydney Hobart Yacht Race jest ikoną sportowego wyścigu. Te morskie regaty, rozciągające się na ok. 628 milach morskich, obchodzą w tym roku swoją 68 edycję. Zgodnie z tradycją wyścig rozpoczyna się 26 grudnia, a trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża Nowej Południowej Walii na Morzu Tasmańskim i prowadzi przez Cieśninę Bassa do miasteczka Hobart na Tasmanii. Sponsorem regat od 2002 roku jest firma Rolex.

  

 

Wyjątkowa historia

Impreza może poszczycić się bogatą historią, która zapisała się trwale w annały australijskiego i światowego żeglarstwa. Pierwsza edycja Rolex Sydney Hobart wyrosła ze szlachetnych, choć skromnych początków, by stać się obecnie jednym z największych żeglarskich wydarzeń na świecie. Początkowo wyścig związany był z osobą Petera Luke’a, miał formę rejsu dla kilku zaprzyjaźnionych klubów, jednak wszystko się zmieniło po wizycie oficera Johna Illingwortha z Brytyjskiej Armii Królewskiej, który zasugerował, że na tej trasie powinny się odbywać prawdziwe regaty.

Przez lata wyścig przyciągnął zainteresowanie polityków, potentatów biznesu, legend sportu oraz całej śmietanki żeglarskich talentów, pozostając przy tym wiernym formule założycieli. W ostatnich wyścigach wzięło udział aż 80 jachtów z całego świata. Ten rok nie będzie wyjątkiem, swój udział zadeklarowało 79 jachtów, a do przedstawicieli wszystkich stanów w Australii dołączyły m.in. załogi z Japonii, Litwy i Nowej Zelandii.

Regaty rozgrywane są w oparciu o zasady określone przez Międzynarodową Federację Żeglarską, przy czym nagrody przyznawane są zarówno załodze jachtu, który najszybciej pokona wytyczoną trasę; jak i załodze jachtu, który okaże się najszybszy po uwzględnieniu przelicznika klasowego jachtu – nagroda Tatersalls Cup.

Organizatorem imprezy jest australijski Cruising Yacht Club we współpracy z tasmańskim Royal Yacht Club. Wyścig jest najczęściej oglądanym wydarzeniem ze świata żeglarstwa, także w tym roku tysiące ludzi będą oglądać uroczyste rozpoczęcie u wybrzeży Sydney, a także śledzić relacje na żywo w telewizji i w Internecie.

Start wyścigu o godzinie 13:00 czasu australijskiego 26 grudnia 2012.

 

Program:

Poniedziałek, 24 grudnia – odprawa

Środa, 26 grudnia – odprawa meteorologiczna, start o 13:00

Piątek, 28 grudnia – spodziewane przybycie jachtów do Hobart

Wtorek, 1 stycznia – uroczyste wręczenie nagród

 

Fot. z poprzedniej edycji:

2011 ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE START/Daniel Forster

2011 ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE START/Kurt Arrigo

2011 ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE START/KPMS

 

Więcej informacji na: http://rolexsydneyhobart.com/

Komentarze