Rolex Sydney Hobart 2015: Czarna seria

0
455

Zawodnicy wystartowali tradycyjnie o godz. 13.00 czasu lokalnego. Wild Oats XI miał dobry start, podobnie jak Comanche, Ragamuffin 100 i Rambler. Perpetual Loyal pozostawał nieco w tyle, jednak udało mu się dogonić Richardsa i pozostałych – pojawił się jakby znikąd i omal nie doszło do zderzenia z Wild Oats XI. Korzystając z sytuacji Perpetual Loyal wysunął się na prowadzenie, a Wild Oats spadł na miejsce trzecie.

Wtedy załoga Comanche rozwinęła wielki spinaker i jacht pomknął przed siebie, wysuwając się na prowadzenie i zyskując przewagę. Rambler trzymał się blisko, depcząc po piętach swoim większym rywalom. Wszystkim opadły szczęki, kiedy jacht należący do Georga Davisa dodał gazu i wyprzedził pozostałych.

Black Jack, Chinese Whisper i Ichi Ban bez problemów opuścili port, natomiast włoski Maserati zaplątał się w boję oddzielające trasę wyścigu od widzów. Z Sydney wypływał otoczony małymi jachtami klibiców.

Ponadto Ark 323, chiński TP52, zderzył się z innym TP52, Ragamuffin 52. „Chcieliśmy uniknąć zderzenia z Ramblerem, ale jacht za nami (Ragamuffin 52) nie zostawił nam wystarczająco dużo miejsca. Mamy spore pęknięcie na pokładzie.” Powiedział członek załogi Faris Bin Aznan. Jacht odpadł z dalszej rywalizacji, podobnie jak RP78 Jeremy’ego Pilkingtona, Lupa of London i Cougar II, TP52 Anthony’ego Lyalla, którzy również brali udział w kolizji. Załoga Cougar II była zbyt przejęta, by to skomentować – rozczarowanie było wyraźnie wypisane na ich twarzach.

Największym zaskoczeniem jest rezygnacja Wild Oats XI – jacht ma uszkodzony grot, w związku z czym kapitan ogłosił, że wracają do Sydney. Podobny los spotkał CEX Dolce Pierra Gala. Comanche, który był liderem wyścigu, złamał ster – załoga stara się naprawić uszkodzenie  na morzu, ale jeśli jej się to nie uda, będą musieli się wycofać. Póki co Rambler wyprzedza Comache i Ragamuffin Syda Fishera.

Do tej pory z dalszego udziału w wyścigu zrezygnowali:
1. Ark323 (uszkodzenie na pokładzie)
2. Lupa of London (uszkodzenie dziobu)
3. Cougar II (uszkodzenia kadłuba)
4. M3 (uszkodzony sztag)
5. Dare Devil (uszkodzony ster)
6. Wild Oats XI (uszkodzony grot)
7. Cex Dolce (uszkodzony maszt)
8. Perpetual Loyal (uszkodzony ster)
9. St Jude (uszkodzony ster)
10. Koa (uszkodzenie układu sterowania)

Jachty znajdujące się na czele floty zgłaszają, że wiatr osiąga około 43 węzłów, więc pewnie to jeszcze nie koniec uszkodzeń. Na morzu pozostało 98 jednostek.

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta
Źródło: www.rolexsydneyhobart.com

Komentarze