Zapraszamy na Zlot Żaglowców!

0
535

Wszystkich żeglarzy biorących udział w pierwszej Operacji Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, zapraszamy do uczestnictwa zjeździe, który odbędzie się podczas tegorocznego Zlotu Żaglowców, który odbędzie się 15-18 sierpnia.

Zlot organizowany jest przez Miasto Gdynię w 40-lecie tamtego wydarzenia. Z tej okazji Pomorski Związek Żeglarski, który jest współorganizatorem wydarzenia, przygotowuje zjazd tych żeglarzy, którzy brali w nim wówczas udział. Będzie to też okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych spośród nich.

Szczegółowy harmonogram zjazdu podajemy poniżej. Wszystkich zainteresowanych udziałem w wydarzeniu zapraszamy do zgłaszania się do Zofii Majewskiej:zofia.majewska@pozz.org.pl, tel. 696-84-97-60. Na zgłoszenia czekamy do 11 lipca.

Zjazd uczestników pierwszej Operacji Żagiel w Gdyni

Termin: 15 sierpnia, godz. 10-18

Miejsce: siedziba Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni, Skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II 11

PRZEBIEG:

Godz. 10 – rozpoczęcie zjazdu

Godz. 10.10 – sprawy organizacyjne

Godz. 10.20 – 11. 20 – prelekcja Małgorzaty Sokołowskiej o Operacji Żagiel 1974

Godz. 11. 20 -11. 30 – przerwa kawowa

Godz. 11.30 – 13.30 – wspomnienia uczestników pierwszej Operacji Żagiel w Gdyni

Godz. 14 – udział w otwarciu Zlotu Żaglowców i odsłonięciu tablicy kpt. Kazimierza Jurkiewicza (co stanie się z inicjatywy PoZŻ)

Godz. 15 – obiad

Godz. 16 – uroczystość wręczenia wyróżnień zasłużonym dla pomorskiego żeglarstwa

Godz. 18 – zakończenie zjazdu

Zorganizowanie zjazdu to nie jedyne wydarzenie, które w ramach Zlotu Żaglowców, przygotowuje Pomorski Związek Żeglarski. I tak:

1. 16 sierpnia o godz. 18.30 w siedzibie PoZŻ odbędzie się, otwarty dla wszystkich, pokaz filmu „Kapitan”, który opowiada o kpt. Kazimierzu Jurkiewiczu. Weźmie w nim udział jego córka Małgorzata Jurkiewicz-Łobodzińska.

2. PoZŻ współorganizuje, w dniach 14-17 sierpnia, regaty o Puchar Dwóch Rektorów: Akademii Morskiej w Gdyni i Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Kaliningradzie na trasie z Bałtijska do Gdyni i po Zatoce Gdańskiej. 

3. Przez cały czas Zlotu w siedzibie PoZŻ oglądać będzie można niezwykła wystawę czeskiego artysty Ladislava Vlna o słynnych polskich żeglarzach. Będą to portrety wypalane w… metalu.

4. Na stronie internetowej, prowadzonego przez PoZŻ Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (TUTAJ), gromadzone są materiały historyczne związane z Operacją Żagiel 74 w Gdyni – dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki. To największy zbiór tego rodzaju w Polsce.

Warto także podkreślić, że do tegorocznego Zlotu Żaglowców, w porozumieniu z PoZŻ, przygotowuje się również Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni nosząca imię kpt. Kazimierza Jurkiewicza. Placówka zaplanowała szereg działań edukacyjnych i wychowawczych w tym konkursów o tematyce morskiej, które zrealizowała w trakcie minionego roku szkolnego. Dzieci z tej szkoły wezmą też udział w odsłonięciu tablicy poświęconej kpt. Jurkiewiczowi 15 sierpnia. 

Za zgodą: www.pozz.org.pl 

Komentarze