Zapraszamy do wspólnego świętowania!

0
753

30 października na Targu Rybnym odbędzie się uroczyste podniesienie bandery na STS Generał Zaruski, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Żaglowiec został zbudowany w Szwecji w 1939 roku, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego. Do Polski trafił po zakończeniu wojny i przez lata służył idei edukacji młodzieży. W 2008 roku historyczny żaglowiec, któremu groziło popadnięcie w ruinę, został odkupiony przez władze Gdańska i dzięki zaangażowaniu Leszka Paszkowskiego, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozpoczął się długotrwały proces odbudowy. Projekt pod hasłem „Gdańsk ratuje żaglowiec” spotkał się z dużym uznaniem, akcję wspierali między innymi polarnik Marek Kamiński oraz żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.

Temat morskiej edukacji wśród młodzieży jest mi bardzo bliski, dlatego z pełnym przekonaniem wspierałem akcję „Gdańsk ratuje żaglowiec” i z dużym zainteresowaniem obserwowałem postępy prac nad odbudową tej wyjątkowej jednostki –  mówi Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. morskich.

Efekt końcowy będziemy mieli okazję zobaczyć już 30 października!

W trakcie uroczystości odbędzie się także zakończenie trzeciej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! W ramach inicjatywy, od trzech lat realizowane są rejsy dla gimnazjalistów, których celem jest propagowanie żeglarstwa, zainteresowanie młodzieży morskim dziedzictwem Gdańska i edukacja proekologiczna. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest przykładem kontynuacji misji „Generała Zaruskiego”. Uroczystość podniesienia bandery będzie więc prawdziwym świętem polskiego żeglarstwa!

Od godziny 12:00 na Targu Rybnym przewidziane są konkursy, szanty i moc atrakcji! A już na godzinę 12:45 planowane jest wpłynięcie na Motławę żaglowca „Generał Zaruski”, na czele morskiej parady. Warto przyjść na Targ Rybny, aby uczestniczyć w tym długo oczekiwanym wydarzeniu!

Każdego kto chciałby wejść w skład załogi jachtu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku i towarzyszyć „Generałowi Zaruskiemu” na trasie ze Stoczni Remontowej na Targ Rybny, zapraszamy do śledzenia strony www.programedukacjimorskiej. Szczegóły już wkrótce!

 

http://www.youtube.com/user/PEMGdansk

https://www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej

Komentarze