Rocznica urodzin „Pierwszego żeglarza Rzeczypospolitej”

0
796

6 czerwca o godzinie 11:00 odbędą się obchody 130-lecia urodzin kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego. Na uroczystość zapraszamy w miejsce w którym znajduje się pomnik kapitana – na Targ Rybnmy w Gdańsku. W programie uroczystości są przemówienia gości, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz odegranie pieśni „Morze, nasze morze”.

Na uroczystość przyjadą dzieci z Wskitna ( miejsce urodzenia Kmdra Tadeusz Zółkowskiego), które wezmą udział w rejsie z okazji minionego Dnia Dziecka pod hasłem „Rejs z uśmiechem na morze”. Po morskiej przygodzie czekać będzie na nich poczęstunek w Porcie Jachtowym PKM, a punktem kulminacyjnym będzie Uroczyste Podniesienie Bandery.

4 września 1921 został komendantem żaglowca szkolnego Marynarki Wojennej „Lwów”. W 1922 statek przekazano resortowi przemysłu i handlu, a Ziółkowski, który pozostał jego kapitanem, przeszedł do rezerwy w stopniu kapitana marynarki. W maju1923 „Lwów” pod jego dowództwem wypłynął w swój pierwszy dalekomorski rejs do Brazylii. W trakcie rejsu żaglowiec, jako pierwsza w historii polska jednostka, 13 sierpnia 1923 r. przekroczył równik.

/https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Zi%C3%B3%C5%82kowski/

 

Komentarze