European Championship ORC Gdańsk 2017

0
1685

Polska wygrywa organizację Żeglarskich Mistrzostw Europy ORC Gdańsk 2017

Jesień 2015 rok, Azja, Sanya – chińskie miasto gdzie ważą się losy największej imprezy żeglarskiej Europy w 2017 roku. Wiele żeglarskich potęg europejskich od lat skupiających uwagę całego świata, zdobywających prawo organizacji mistrzostw morskich i Polska … od dwóch dekad pozbawiona tej szansy. Świetna oferta Polaków. Odpada bezpośredni konkurent – szwedzkie miasto Marstrand, znane między innymi z regat Volvo Ocean Race a Gdańsk dzięki swojej ponad tysiącletniej tradycji żeglarskiej, marinie położonej w samym centrum historycznej starówki, zostaje uznany najlepszym miastem do organizacji European Championship ORC 2017!  Duma rozpiera Michała Korneszczuka – delegata ORC z Polski i trzymającą kciuki w kraju całą polską ekipę, od kilku miesięcy ciężko pracującą nad ten olbrzymi sukces. Polska zorganizuje historyczne 10-te Żeglarskie Mistrzostwa Europy ORC Gdańsk 2017.

 

 

Cudze chwalicie…

Od kilku lat odnotowuje się stały wzrost udziału polskich żeglarzy w międzynarodowych imprezach. Polskie załogi startują w Mistrzostwach Świata i Europy ale niestety za granicą. W Polsce, w żeglarstwie morskim od ponad 20 lat nie było tak dużej imprezy o randze międzynarodowej. Zmienił to dopiero obradujący jesienią w Chinach międzynarodowy Offshore Racing Congress, który w uznaniu dla polskiego żeglarstwa oraz tysiącletniej żeglarskiej historii miasta Gdańsk zdecydował, że to właśnie u nas w lipcu 2017 roku odbędą się dziesiąte, prestiżowe Mistrzostwa Europy ORC.

Dzięki temu Polska w przyszłym roku znajdzie się na żeglarskim świeczniku Europy.

Poprzednie Mistrzostwa European Championship ORC odbywały się w Estonii,  w tym roku ich organizatorem będzie Grecja. Zasady przy organizacji imprezy tej rangi są następujące: raz odbywa się na północy a raz na południu naszego kontynentu.

 

 

 

Trochę statystyki

W regatach European Championship ORC Gdańsk 2017 ma wziąć udział blisko 70 jednostek, z czego organizatorzy – Pomorski Związek Żeglarski i partner wydarzenia Miasto Gdańsk  – spodziewają się około 20 załóg z Polski . Resztę stanowić będą jachty z krajów basenu Morza Bałtyckiego –  Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Niemiec, Estonii, Łotwy. Nie zabraknie również znakomitych taktyków z  pozostałych części Europy, między innymi z Włoch, Grecji , Wielkiej Brytanii czy Francji. Daje to przewidywaną liczbę ponad 700 żeglarzy.

Całą flotę będzie można podziwiać w samym centrum gdańskiej starówki. Miasteczko żeglarskie na ponad tydzień zagości w gdańskiej marinie, malowniczo położonej naprzeciwko najstarszego żurawia portowego w Europie, jednego z symboli Gdańska. 

 

ORC: naukowa precyzja

Podczas Mistrzostw ORC liczą się umiejętności a nie technologia! 

Przy dzisiejszym zróżnicowaniu jachtów i użytych przy ich konstrukcji rozwiązaniach technicznych, trudno spotkać dwie jednostki o identycznych parametrach. Formuła ORC to naukowo opracowany system, który wyrównuje szanse wolniejszych i szybszych jednostek, pozwalając porównać ze sobą jachty różnych producentów i rozmiarów. ORC umożliwia obliczanie bonifikat czasu przepłynięcia trasy regat, dla różnych typów jachtów, przy użyciu prognoz prędkości wynikających z modeli komputerowych, opartych na podstawowych prawach hydro- i aerodynamiki. Dzięki wysiłkom i zaangażowaniu między innymi Pomorskiego Związku Żeglarskiego, formuła ORC jest coraz częściej wybierana przez rodzimych żeglarzy ścigających się na jachtach morskich, którzy są w stanie spełniać wysokie wymagania stawiane przez ORC dotyczące szybkości oraz bezpieczeństwa jachtów (w mistrzostwach mogą wziąć udział jachty pełnomorskie spełniające odpowiednie wymogi bezpieczeństwa i prędkości, od 9 do 15 m długości, ważące od 2 do 10 ton) Poprzeczka będzie zawieszona bardzo wysoko ale perspektywa startu w tak poważnej imprezie już zmobilizowała naszych żeglarzy. Jest to ogromna szansa na podniesienie poziomu startów również w regatach krajowych. Od początku sezonu na wodach Zatoki Gdańskiej odbywają się treningi o nazwie Go for Speed organizowane przez PoZŻ oraz wysokiej rangi specjalistów z Nord Sails. Ostatnio takie treningi wraz ze szkoleniem przeprowadzane były podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem przez zawodników.

Załogi z zagranicy będą  prawdopodobnie miały o wiele  bogatsze doświadczenie w tego typu regatach ale organizatorzy liczą bardzo na obecność i sukcesy polskich załóg – „Spodziewamy się, że swój udział zgłosi Krzysztof Paul na jachcie „Duży Ptak”, nie powinno zabraknąć polskiego konstruktora jachtów Eugeniusza Gintera na „Vihueli”, Jacka Chabowskiego na „Polled 2”, Norberta Kiderysa z „Kingfisherem” , Jacka Zielińskiego na Quick Livenerze i wielu innych żeglarzy” mówi Michał Korneszczuk, rzecznik prasowy regat. „Postanowiliśmy także pokazać, że morze nie jest aż tak niedostępne jak wydaje się to żeglarzom śródlądowym i dlatego zaprosiliśmy aktorów – Antoniego Pawlickiego i Monikę Kwiatkowską, którzy zostali ambasadorami wydarzenia. Znany m.in.: z telewizyjnego Komisarza Aleksa czy Czasu Honoru  Antoni Pawlicki, to pasjonat żeglarstwa, który jak sam mówi :”Dzięki żeglującej rodzinie  regaci się od dziecka”. Monika Kwiatkowska (Miasto 44, Inferno, Dom ) zaczęła przygodę z żeglarstwem kilka lat temu od odbywających się w Gdańsku regat Nord Cup. Oboje popłyną jako załoga na odnoszącym w tym sezonie sukcesy jachcie GoodSpeed. Trwają także zaawansowane rozmowy nad pozyskaniem do współpracy osobistości ze świata żeglarskiego.

 

 

 

Gdańsk 2017 w centrum międzynarodowej uwagi

W lipcu 2017 roku gdy Gdańsk będzie gościł najlepszych europejskich żeglarzy, międzynarodowa komisja sędziowska przeprowadzi sześć biegów krótkich po wodach Zatoki Gdańskiej oraz jeden bieg długi w głąb Morza Bałtyckiego. Linia startowa tras krótkich wyznaczona będzie w pobliżu mola w Brzeźnie. Dzięki temu sportowe zmagania będą doskonale widoczne z gdańskich plaż, licznie w tym czasie odwiedzanych przez turystów. Organizatorzy liczą na wsparcie zawodników przez polskich kibiców. Tym bardziej, że międzynarodowe zmagania poprzedzone będą trzydniowymi Mistrzostwami Polski ORC .

 

„Od kilku lat odnotowujemy również znaczny wzrost popularności formuły ORC wśród polskich żeglarzy, którzy zaczynają doceniać to rozwiązanie jako najbardziej sprawiedliwe z istniejących. ORC bowiem to model przeliczników niezwykle zaawansowany technologicznie i naukowo, który pozwala perfekcyjnie oszacować umiejętności załogi. Przyznanie Polsce prawa do organizacji przyszłorocznych Żeglarskich Mistrzostw Europy ORC w Gdańsku to olbrzymia szansa dla polskiego żeglarstwa na zaistnienie na stałe, na arenie międzynarodowej i dołączenie do światowych sław. 

Międzynarodowe wydarzenie tej rangi, po raz pierwszy organizowane w Polsce  odbywające się w miesiącach wakacyjnych, w samym szczycie sezonu znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich Polaków oraz mediów nie tylko w kraju ale i za granicą. Zmagania zawodników będzie można śledzić z rozległych plaż Gdańska i Sopotu. Sądzę, że dzięki tej imprezie w 2017 roku może paść rekord odwiedzalności  Gdańska przez turystów z całej Europy. A to najlepsza promocja dla polskiego żeglarstwa, Gdańska, regionu i całej Polski. Zapraszam już dziś.”- mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, organizator European Championship ORC Gdańsk 2017.

 

 

Polacy nie boją się wody

Z raportu przeprowadzonego na zlecenie PZŻ wynika, że mamy w Polsce 540 tys. żeglarzy uprawiających ten sport zawodowo. Blisko 3,5 mln Polaków deklaruje, że pływało kiedykolwiek jako członek załogi a ponad 5 mln przyznaje, że conajmniej raz na kilka lat uczestniczy w rejsach jako rekreacyjna załoga. Oznacza to, że blisko 10 mln Polaków miało w życiu większy lub mniejszy kontakt z żeglarstwem. Wielu z nich to żeglarze śródlądowi, którzy marząc o morzu, boją się tego wyzwania.  Goszczące w Gdańsku prestiżowe Mistrzostwa ORC mogą pomóc przekonać wielu Polaków do tego, że żeglarstwo nie kończy się na jeziorach.  Polska ma wszelkie dane by stać się żeglarską potęgą. Mamy aż 770 km morskiego  wybrzeża. W naszym kraju z linii produkcyjnych schodzi 15 tysięcy jachtów rocznie. Na całym świecie znane są nazwiska wybitnych polskich żeglarzy zdobywających światowe nagrody a nawet złoto olimpijskie. Przyszłoroczne europejskie zmagania z pewnością wyłonią kolejne nazwiska.

fot. http://www.orc.org

 

Komentarze