Zachodniopomorskie – dalsza rozbudowa sieci przystani żeglarskich

0
682

Uczestnicząc w lipcowych jubileuszowych 50. Etapowych Regatach Turystycznych oraz podczas  innych tegorocznych rejsów zawijałem jachtem do niektórych przystani jachtowych, dzięki czemu miałem okazję dostrzeżenia sporych zmian jakie nastąpiły w naszej zachodniopomorskiej infrastrukturze przystaniowej od ubiegłorocznego sezonu żeglarskiego.

Szczecińska przystań SEJK Pogoń przy ulicy Przestrzennej.

obraz nr 1

obraz nr 2

Po likwidacji półwyspu odgradzającego stary basen jachtowy ze 130 miejscami postojowymi od Dąbskiej Strugi (łączącej rzekę Regalicę z Jeziorem Dąbie), dwukrotnie powiększyło się przystaniowe akwatorium. Nowy basen jachtowy, z pirsem odgradzającym od Dąbskiej Strugi, trzema wygodnymi dodatkowymi pomostami pływającymi oraz solidnym nabrzeżem wschodnim, może teraz przyjąć nawet do 300 jachtów. Na nabrzeżu basenu technicznego stanął żuraw mogący podnosić i wodować jachty o wadze do 16 ton. Cały teren “Zielonej Mariny” jest monitorowany.

Marina Lubczyna nad Jeziorem Dąbie (gmina Goleniów)

obraz nr 3

obraz nr 4

Zmiany nie do poznania. Odbudowane stare nabrzeża trzech przystaniowych nabrzeży zostały wyposażone w pływające pomosty cumownicze, a portowe akwatorim zostało znacznie powiększone poprzez zbudowanie kilkudziesięciometrowego falochronu z pływającymi pomostami, umożliwiającymi postój dla kilkunastu jachtów. Prowadzona przez gminę rozbudowa przystani jest jeszcze nie zakończona; do miejsc postojowych przy falochronie będzie doprowadzona woda pitna oraz prąd.

 Trzebież (gmina Police)

obraz nr 5

obraz nr 6

Jedyna dostrzeżona przeze mnie pozytywna zmiana to nowa stacja paliwowa dla jednostek pływających przy udostępnionym obecnie także dla jachtów nabrzeżu tranzytowym, gdzie ongiś odbywały się odprawy graniczne i celne.

Natomiast niewiele nowego w Centralnym Ośrodku Żeglarstwa, przekazanym przed trzema laty przez Zarząd Główny PZŻ firmie SMART Sp. z o.o.

Nowe Warpno

obraz nr 7

obraz nr 8

Rzucają się w oczy nowe drewniane odbojnice oraz przykryte drewnem stare betonowe pomosty w byłej przystani rybackiej. Do tego słupki  przy nabrzeżach z doprowadzoną energią elektryczną i wodą. Na terenie mariny, sąsiadującej z pięknym nadbrzeżnym bulwarem oraz wiodącą do miasta, a otwartą przed trzema laty Aleją Żeglarzy, funkcjonuje także kawiarnia – bistro, czynne są sanitariaty. Jak zapowiadają nowi (od czerwca br) dzierżawcy mariny, państwo Stolarczykowie z Poznania, to dopiero początek korzystnych zmian.

Dodać należy, że po drugiej stronie półwyspu, przy kempingu nad Jeziorem Nowowarpieńskim, w sierpniu br została otwarta niewielka marina dla motorówek i małych jachtów, o zanurzeniu niewiele ponad pół metra

Basen Północny w Świnoujściu

obraz nr 9

obraz nr 10

W ubiegłym sezonie żeglarskim marina oferowała wygodne miejsca postojowe przy pięciu pomostach pływających, teraz jest ich w sumie piętnaście, dzięki czemu do 350 powiększyła się ilość wygodnych miejsc postojowych. Do wszystkich nabrzeży i pomostów doprowadzona jest sieć wodna i elektryczna. Co z uwagi na rozległość mariny także cieszy trwający remont sporego budynku przy zachodnim nabrzeżu, w którym znajdą się kolejne spore sanitariaty. Jeszcze w tym sezonie ma być również uruchomiony slip umożliwiający wodowanie i wyciąganie na ląd niewielkich motorówek, jachtów mieczowych, skuterów wodnych itp.

Nowy basen jachtowy w Wolinie

obraz nr 11

obraz nr 12

Wykopany w ubiegłym roku niewielki basen (1625 m.kw.), z betonowymi nabrzeżami, drewnianymi odbojnicami, pachołkami cumowniczymi i słupkami na nabrzeżach umożliwiającymi pobór elektryczności i wody, pozwala na zacumowanie systemem boja – nabrzeże 30 jachtom. Trwa generalny remont i przebudowa pod przyszłe zaplecze wolińskiej mariny położonego w sąsiedztwie budynku klubowego. Ta kolejna dobra informacja dla żeglarzy zawijających do portu nad Dziwną, chyba najuboższego w regionie pod względem zaplecza sanitarnego.

Nowa przystań jachtowa w Stepnicy

obraz nr 13

obraz nr 14

To już czwarta, po dużej przystani w Kanale Młyńskim, mniejszych przystaniach jachtowych w Kopicach i Gąsierzynie, przystań żeglarska w oferujących obecnie ponad 400 miejscami postojowymi dla jachtów gminie Stepnica. Tempo jej budowy było imponujące. Tam, gdzie jeszcze przed rokiem, między basenem przemysłowym a miejską plażaą, w sąsiedztwie przystani rybackiej funkcjonowała “dzika plaża”,  przedłużony został stary falochron rybacki oraz zbudowany falochron południowy, a w lipcu do pływających pomostów zacumowały jachty uczestniczące w 50. Etapowych Regatach Turystycznych. Mankamentem tej nowej mariny, stwarzającym  zagrożenie dla bezpieczeństwa jachtów cumujących przy wschodnim nabrzeżu i  trwałości y-bomów przy pływających pomostach,  jest jej  otwarcie na występujące w tu spore falowanie, wywołane silnym wiatrem z kierunków zachodnich.

Nowa przystań jachtowa, zdolna jednorazowo przyjąć 40 jachtów o zanurzeniu do 2,5 metrów, została oficjalnie otwarta 9 sierpnia br. Jak zapewniał burmistrz Stepnicy, wkrótce do słupków umieszczonych na nabrzeżach i pomostach podłączona zostanie sieć wodna i elektryczna, a w następnej kolejności zbudowane zostaną niezbędne sanitariaty.

x x x

Zapewne w innych, a nie odwiedzanych ostatnio przeze mnie przystaniach żeglarskich tworzących Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, także  nastąpiły pozytywne zmiany. Mam również nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli poinformować na naszym portalu o znaczącym postępie w budowie na Wyspie Grodzkiej miejskiej mariny, sąsiadującej z przyszłą siedzibą naszego wydawcy –  Starą Rzeźnią na Łasztowni oraz o utworzeniu pierwszych czterech wnioskowanych przez Klub Kapitanów Jachtowych “zakątkach wodnych” na Jeziorze Dąbie – kolejnej cieszącej wodniaków inwestycji podjętej przez Miasto Szczecin.

Zygmunt Kowalski

zdjęcia Zygmunt Kowalski i Zdzisław Kilarski (przystań w Lubczynie)

P.S. W naszej Galerii polecamy również właśnie udostępnione nam przez kapitana  jachtowego Zdzisława Kilarskiego jego najnowsze zdjęcia kilku przystani, niedawno wykonane z użyciem drona.

Ich Autorowi dziękujemy za owocną współpracę.

Za zgodą: http://mojalasztownia.pl

Komentarze