Wieczór pod gwiazdami – wręczenie nagród Vendée Globe

0
734

obraz nr 1

Ceremonia wręczenia nagród – na scenie wszyscy uczestnicy regat. / fot. OLIVIER BLANCHET / DPPI

W sobotę 11 maja, wieczorem, na plaży w Les Sables d’Olonne wręczono nagrody siódmej edycji regat Vendée Globe. Wszyscy zawodnicy kolejno wchodzili na scenę, zaczynając od tych, którzy nie ukończyli regat a kończąc na tych, którzy zajęli miejsca na podium. Obchodzącemu urodziny Armelowi Le Cleac’h, zdobywcy drugiego miejsca, zgromadzony tłum odśpiewał “Sto lat”, a po wręczeniu nagrody głównej zwycięzcy, Françoisowi Gabartowi, nastąpił dziesięciominutowy pokaz sztucznych ogni. Nagrody dodatkowe, za waleczność oraz emocje dostarczone kibicom otrzymali Jean-Pierre Dick i Tanguy de Lamotte (nagrody fundowane przez Sodebo, jednego z głównych partnerów regat, przyznawali internauci). Jednym z bohaterów uroczystości był również Zbigniew Gutkowski.

obraz nr 2

Zbigniew Gutkowski z pamiątkową statuetką najtrudniejszych regat świata. / Fot. OLIVIER BLANCHET / DPPI

“To było niezwykłe wydarzenie, które można porównać chyba tylko do koncertu gwiazdy muzyki na dużym stadionie” – komentuje Gutkowski, który dziś rano wrócił z Les Sables d’Olonne do Gdańska. “Mnóstwo ludzi na plaży, wielkie telebimy – nigdy w życiu nie miałem okazji stanąć przed tak wielką publicznością. Bardzo się cieszę, że mogłem tam być jako jeden z zaledwie dwudziestu żeglarzy na świecie” – dodaje. O każdym z zawodników wyświetlano krótki film, każdy miał też okazję powiedzieć kilka słów od siebie.

obraz nr 3

Publiczność na plaży gromadziła się na długo przed zmrokiem, a z rozpoczęciem uroczystości trzeba było poczekać na odpływ. / Fot. OLIVIER BLANCHET / DPPI

Po raz czwarty w historii regat ceremonia wręczenia nagród odbyła się na głównej plaży w Les Sables d’Olonne. Półtoragodzinny show oglądało około 100 000 osób – na gigantycznych ekranach wyświetlano pokazy najpiękniejszych zdjęć z historii tych regat od początku ich istnienia oraz 15-minutowy film będący podsumowaniem zakończonej właśnie edycji. Po raz pierwszy pokazano również fragment filmu “En Solitaire”, który jesienią tego roku wejdzie na ekrany francuskich kin. Na koniec był dziesięciominutowy pokaz fantastycznych fajerwerków.

obraz nr 4

Francois Gabart w Alei Sław zwycięzców regat Vendee Globe. / Fot. OLIVIER BLANCHET / DPPI

François Gabart złożył również odcisk swojej dłoni w “Alei Sław” Vendée Globe w Sables d’Olonne, tak jak wszyscy zwycięzcy tego wyścigu – Titouan Lamazou, Alain Gautier, Christophe Auguin, Vincent Riou i dwukrotnie Michel Desjoyeaux.

Wybrane zdjęcia z serwisu prasowego organizatorów można oglądać tu: http://energasailing.pl/zdjecia/wreczenie-nagrod-vendee-globe-fot-dppi/

Krótka wzmianka telewizyjna TVP znajduje się tu: http://energasailing.tvp.pl/11066668/uroczysty-final-vendee-globe

 

Skrót filmowy tu:


Cérémonie de remise des prix – 11 mai 2013 przez VendeeGlobeTV

A całość ceremonii (ponad 2 godziny materiału filmowego) tu:

Le direct de la cérémonie des trophées du 11… przez VendeeGlobeTV

Źródło: www,energasailing.pl

Komentarze