W Szczecinie powstaje Dom na Odrze

0
754

 

W Szczecinie powstanie pływający dom. Patryk Paluszek i Aleksandra Słowiak 3 lata temu wpadli na pomysł stworzenia minimalistycznego, przyjaznego naturze, nowoczesnego domu. Inspirujac się podobnymi projektami na zachodzie rozpoczęli przygowania do realizacji swojego marzenia. Zgromadzili potrzebne środki finansowe oraz uruchomili akcję promocyjną. Chcą oni, aby ich dom pozostał otwarty dla osób którym bliska jest idea życia przy naturze. By było to miejsce spotkań ludzi sztuki i kultury. 
 
 

 
„W naszym mieście jeszcze nikt nie zdecydowal sie na realizacje takiego projektu, choć pomysły juz się pojawiały. Wynika to nie tylko z braku odpowiednich środków finansowych, ale również z obaw przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych na obiekt i jakość życia. Obawy są przesadzone” – mówi Patryk. Mieszkali oni w podobnym domu na wodzie na przełomie stycznia i lutego. Ani temparatury, ani wilgotność nie odbiegały od normy.”
 
 
 
Projekt konstrukcji przygotował dla nich Alex Copdevil z firmy Isila System, który sam mieszka od lat w podobnym pływającym domu we Wroclawiu. Planuje się, że dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiazań dom stanie się zupełnie niezależną jednotką.­” Dom zacumuje przy wyspie Grodzkiej od strony Łasztowni, za mostem mariny miejskiej”- opowiada Ola. :Bedzie tu można odetchnąć. Oprócz tego ten fragment rzeki nie jest narażony na zamarzanie podczas zimy w tak dużym stopniu jak pozostała jej część.” Możliwości obracania domu względem słońca pozwoli zaoszczędzić energię na ogrzewanie budynku. A gdy własciciele zdecydują się zmienić miejsce zamieszkania – Dom na Odrze można przecumować do nowej lokalizacji.
 

 
Dom na Odrze to nie tylko przestrzeń mieszalna. Realizacja tego innowacyjnego w Polsce projektu ma również ożywić Szczecin od strony wody. Pomysłodawcy chcą by pływajacy budynek oraz odbywające się w nim wydarzenia przyciagały do mariny zarówno turystów jak i mieszkanców. Chcą by ich pomysł na miejsce do życia zainspirował innych ludzi, a w przyszłości w Szczecinie powstało pływające osiedle. 
 
 

 

Komentarze