Uratuj Polonusa – Akcja zakończona!

0
808

26 stycznia Polonus zacumował bezpiecznie w chilijskim Puerto Williams. W operacji pomógł polski jacht „Selma Expeditions”. Dwójka załogantów którzy nie zdecydowali się na powrót jachtem dzięki pomocy ekipy lądowej, załogi Selma Expedition oraz wsparciu sympatyków również jest już na kontynencie i w tym tygodniu ma wrócić do Polski.

Poniżej zamieszczamy informację, którą z pokładu Selmy przesłaną 27 stycznia 2016r.
„27.01.2016. 07.00 LT. Pozycja: 54 57S i 066 58W. Delivered via satellite using Global Marine Networks.

Od kilku dni jachty SELMA i POLONUS (powracający z Antarktydy, po remoncie przeprowadzonym samodzielnie przez załogę) oraz przebywający na ARCTOWSKIM członkowie załogi POLONUSA pozostawali w stałym kontakcie roboczym, w związku z udzielaną niezbędną pomocą logistyczną i informacyjną.

26.01.2016 podczas żeglugi kanałem Beagle’a na południe, Selma odebrała prośbę Polonusa o pomoc i asystę holowniczą do najbliższego portu, Puerto Williams w Chile. Polonus zgłosił brak możliwości korzystania z silnika. Stan pogody był dobry i nie istniała konieczność asysty ratowniczej. Selma znajdowała się stosunkowo niedaleko i odpowiedziała na zgłoszenie Polonusa, powiadamiając o możliwości asysty. Zgodnie z procedurami o sytuacji została powiadomiona Armada de Chile – posterunek w Puerto WIlliams.

Po otrzymaniu zgody lokalnych służb o godzinie 18.30. LT, SELMA EXPEDITIONS podała hol o długości 150 m na jacht POLONUS w kanale Beagle’a, na pozycji 54 59.5 S , 066 52.3 W. Holowanie trwało ok. 7 godzin. Około 01.00 LT następnego dnia (27.01.2016) doprowadzono POLONUSA do redy mariny jachtowej w Puerto Williams. Cumowanie POLONUSA nastąpiło przy pomocy zodiaków zarówno z SELMY jak i z POLONUSA. POLONUS przycumował do jachtów stojących w jacht klubie przy Micalvi w Puerto Williams ok. 01.40 LT. Cała akcja odbyła się zgodnie z lokalnymi procedurami i za zgodą Armady de Chile. Po wymianie wszystkich informacji i potwierdzeniu, że POLONUS więcej asysty nie potrzebuje, ok. 03.00 LT (27.01.2016) – SELMA EXPEDITIONS podjęła swój rejs na Antarktydę.

Załoga i Zespół SELMY dziękują wszystkim Przyjaciołom za wsparcie i zaangażowanie w udzielenie pomocy zarówno obecnie dolatującej już samolotem do Polski 2/5 załogi POLONUSA podczas ich podróży z Antarktydy do Punta Arenas i Ushuaia, jak również – 3/5 załogi POLONUSA w trakcie zakończenia ich rejsu przez Tierra del Fuego. Podziękowanie należy się także Przyjaciołom SELMY na stacjach antarktycznych ARCTOWSKI oraz FREI jak również w Punta Arenas – tutaj przede wszystkim Ocean Shipping, a także w Puerto Williams, Ushuaia i Buenos Aires, oraz w Czechach i w całej Polsce.

„Na morzu, a tym bardziej w rejonach polarnych, pomoc jest zarówno zwyczajem jak i obowiązkiem. Dziękuję także obecnej załodze. Dobrze, że mogliśmy pomóc ” – Piotr Kuźniar.

pozdrawiamy z pokładu
Krzysiek Jasica i Piotr Kuźniar

Komentarze