Uratuj Polonusa – 1/3 drogi do Ushuaia

0
464

Najnowsza pozycja (20.01.2016) przesłana z pokładu  Polonusa wskazuje, że jacht jest w około 1/3 drogi do Ameryki Południowej. Prognozy pogody z dwóch różnych źródeł podają, że załoga może sie spodziewać silnych wiatrów. W strefie około 200 mil morskich od Przylądka Horn w kierunku południowy-południowy wschód spodziewane są wiatry 25-35kt dochodzące w porywach do 45 węzłów (9B).

 

Wiatr – prognoza na 20.01.2016

Załoga przesłała na ląd humorystycznego SMSa – można po nim wnosić, że morale załogi są dobre mimo problemów z silnikiem spowodowanych obecnościa wody w paliwie. Dziś rano Tadeusz Lis będący w kontakcie z załoga jachtu przekazał, że „w nocy (0040) Sebastian sporządził i użył płukankę do silnika zgodnie z sugestią SSI. Są pierwsze pozytywne efekty. Pojawił się ślad oleju napędowego nad tłoczkiem dotychczas niepracującej sekcji pompy wtryskowej. Większy efekt powinien być po kilku godzinach. Tak duża ilość wody w paliwie jest poważnym problemem. Klasyczne techniki jej separacji w morzu nie wchodzą w grę. Pozostaje stały dozór odstojnika (który trochę ulepszymy). Dzisiaj otrzymają projekt szybkiego wykonania prowizorycznej kuchenki na olej napędowy o dużej mocy grzewczej – co rozwiąże problem przygotowania gorących posiłków. Polonus zmierza do USHUAIA. ETA nie znana” (za w Subiektywnym Serwisem Informacyjnym kpt Jerzego Kulińskiego).

Pozycja Polonusa z 20 stycznia 2016

Ponadto ekipa płynąca Polonusem nawiązała kontakt radiowy ze znajdującym sie w pobliżu jachtem wyprawowym. Z posiadanych przez nas wiadomości S/y „Sarah W.Vorwerk” wyraziła gotowość udzielenia ewentualnej pomocy i możliwośćprzetankowania paliwa jesli będzie taka konieczność i pozwolą na to położenie jednostek i warunki pogodowe.

Komentarze