Tytus Butowski mistrzem Europy w klasie Optimist

0
582

Tytus Butowski (YKP Gdynia) został mistrzem Europy w najbardziej popularnej i znanej juniorskiej klasie żeglarskiej Optimist. Regaty zakończyły się dziś na węgierskim jeziorze Balaton.

Klasa Optimist to przedsionek do wielkiego żeglarstwa olimpijskiego. Ta najpopularniejsza na świecie klasa regatowa zrzesza tysiące młodych żeglarzy na wszystkich kontynentach. W otwartych mistrzostwach Europy wystartowało 146 chłopców i 102 dziewczynki do piętnastego roku życia. Regaty wygrał reprezentant Singapuru Ryan Yee Kang TEO, ale dla nas najważniejszą informacją jest drugie miejsce Tytusa Butowskiego, który jednocześnie został mistrzem Europy. Jest to ogromy sukces młodego gdańszczanina reprezentującego Yacht Klub Polski Gdynia, który ma zaledwie dwanaście lat i w pokonanym polu pozostawił wielu starszych kolegów.

W regatach rozegrano łącznie dziesięć wyścigów w bardzo trudnych, zmiennych warunkach. Butowski wykazał się ogromną dojrzałością i spokojem w swojej żegludze i mimo, że już od samego początku zajmował wysokie lokaty nie dał się pokonać nerwom i tremie (był to jego pierwszy start w imprezie tej rangi) i pewnie żeglował do ostatniego wyścigu.

“Mistrzostwa Europy nad Balatonem były niezwykle ciężkie, gdyż było bardzo mało wiatru, bardzo kapryśne warunki, wiatr zmieniający się. Mimo to regaty dla polskiej reprezentacji bardzo udane – złoty medal Tytusa Butowskiego oraz bardzo ładne występy Julii Szmit wśród dziewczyn oraz pozostałych zawodników sprawiają, że wracamy z tarczą. Sukces Tytusa całkowicie niespodziewany, gdyż nie był on stawiany w roli faworyta, co okazało się jego ogromnym atutem, gdyż żeglował przez całe regaty na ogromnym luzie” – powiedział w rozmowie telefonicznej tuż po ostatnim wyścigu Tomasz Figlerowicz, trener polskiej reprezentacji.

Wśród dziewcząt Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) w klasyfikacji Europejek zakończyła zawody na trzynastym miejscu.

Oficjalne wyniki regat: http://www.optieuro2013.com/2013/07/06/mara-turin-and-ryan-yee-kang-teo-are-open-european-champions/

Zapraszamy na stronę PZŻ http://www.pya.org.pl oraz facebook https://www.facebook.com/polsailing

Komentarze