Turniej hokeja podwodnego – GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY!

0
664

Klub hokeja podwodnego Bałtyckie Foki oraz MOSiR w Gdańsku mają przyjemność zaprosić na nocny turniej hokeja podwodnego – GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY !!! Rozpoczynamy 12 stycznia 2013 roku o godzinie 23:00, kończymy około godziny 5 nad ranem w niedzielę na pływalni MOSiR przy ul. Chałubińskiego.

W turnieju wystartuje 7 drużyn – PIRANIA, AQUARIUS, ORKA, WALENIE, HYDRA oraz BAŁTYCKIE FOKI 1 i 2. Zawody będą rozegrane zgodnie z międzynarodowym regulaminem CMAS. Rywalizujemy ze sobą rozgrywając mecze każdy z każdym. Finał to jeden mecz o pierwsze miejsce. Po turnieju organizujemy poranną imprezę na której dokonamy uroczystej dekoracji zwycięskich drużyn.

Dodatkowo odbędą się dwa konkursy dla wszystkich chętnych, chcących spróbować swoich sił w nurkowaniu na małej głębokości. Pierwszy z nich to podwodny wyścig z krążkiem. W drugim sprawdzianie odbędą się próby celności, czyli strzał krążkiem do celu. Oczywiście pod wodą. One również rozpoczną się o godzinie 23. Należy wcześniej się zapisać w biurze zawodów, przy kasie pływalni, do godziny 22.30. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą sprzętu ABC (maska, fajka, płetwy). Dla uczestników przewidziane są upominki. Zwycięzca dodatkowo otrzyma zaproszenie na trening klubu Bałtyckie Foki.

Impreza GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY to kolejna z inicjatyw, po rozegranym w maju ub.r. Diving Day przy molo w Brzeźnie, która ma przybliżyć tą nietypową dyscyplinę oraz samo nurkowanie, a także wzmocnić związek Gdańska z morzem, a jego mieszkańców oswajać z wodą.

Dla wielu hokej podwodny to egzotyczna dyscyplina. W Polsce ten sport dopiero raczkuje, ale już widać, że entuzjastów jest wielu i wciąż ich przybywa. Na świecie dyscyplina ta sięga swymi korzeniami lat pięćdziesiątych XX w. Znudzeni zajęciami basenowymi marines postanowili urozmaicić je, wprowadzić element rywalizacji i dodać szczyptę emocji. Chodziło o połączenie pływania z nurkowaniem, aby rozwijać ogólną sprawność i poprawiać wydolność. Dziś gra się na całym świecie, są oficjalne mistrzostwa, rywalizuje się na szczeblu lokalnym, narodowym jak i klubowym. Do czołówki należą Kanada, USA, Nowa Zelandia, Australia, Anglia i Francja.

Wg przepisów mecz rozgrywa się na basenie 21-25 metrów o głębokości 2-3 m. Bramki mają długość 3m a kijki 30-35cm i są różnego kształtu. Zawodnik ma na sobie ABC czyli maskę, płetwy i krótką fajkę. Uszy chroni specjalny czepek,  usta ochraniacz a rękę trzymającą kijek silikonowa rękawica. Krążek w zalewie kauczukowej waży 1,2 kg. Wygrywa drużyna, która strzeli  więcej goli. Oczywiście chodzi o wepchnięcie krążka do bramki przeciwnika, co zaliczane jest jako punkt.

Przepisy mówią o dwóch 15 minutowych połowach, ale sporo turniejów klubowych rozgrywanych jest w jeden dzień. Takie spotkania skracają przepisowe mecze do 8-12 minut, co wymusza ciągłą grę na pełnych obrotach. Kilka minut meczu wymaga gry na maksimum możliwości, świetnej koordynacji zmian, a każdy błąd może być nie do odrobienia.Drużyna liczy 10 zawodników, z czego 6 jest w wodzie, a 4 na zmianie. Aby utrzymać tempo i być zawsze w kilku pod wodą, płynność zmian jest bardzo istotna.

Zachęcamy do spróbowania swych sił w hokeju podwodnym, który wszechstronnie rozwija ogólną sprawność organizmu.

Źródło: MOSiR Gdańsk