Trwa morskie świętowanie – Baltic Sail!

0
499

Żeglarze oficjalnie przejęli władzę w mieście. XVIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk uznajemy za otwarty!

Z rąk Prezydenta Pawła Adamowicza, klucz do bram Gdańska przejął Kapitan STS Kruzenshtern największego żaglowca na tegorocznym zlocie – Valeriy Duryagin.  Kapitanowie wszystkich jednostek, które przybyły do Gdańska wzięli udział w przygotowanym dla nich przyjęciu w Dworze Artusa. Wieczór rozpoczął się XVIII-wiecznym tańcem w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, do którego zaproszeni zostali żeglarze. Morskie świętowanie potrwa do niedzieli.

Piątek upłynął pod hasłem dnia otwartego na Generale Zaruskim. Załoga żaglowca postanowiła uczcić obecność na Baltic Sail Gdańsk, zapraszając wszystkich chętnych do odwiedzin.  Od samego rana na pokładzie stawiły się tłumy gości. Były konkursy z nagrodami, inscenizacje historyczne przygotowane przez Garnizon Gdańsk oraz zwiedzanie odrestaurowanego żaglowca.

Już o godzinie 9.00 zaczęły się pierwsze rejsy po Zatoce Gdańskiej. Bilety kupić można za pośrednictwem strony www.balticsail.pl lub na Targu Rybnym w namiocie Baltic Sail Gdańsk. Warto wybrać się na Długie Pobrzeże, bo każdego dnia na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Zwiedzanie obozu historycznego, skoki na bungee, pokazy i  koncerty szantowe festiwalu „Szanty pod Żurawiem” – program morskiego święta jest w tym roku niezwykle bogaty i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Od piątku do niedzieli, od 10.00 d0 18.00 dla zwiedzających dostępny jest pokład STS Kruzeshtern. Czteromasztowiec zacumowany jest przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, przy Terminalu Promowym.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zaplanowane zostały na sobotę jest Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Trasa powiedzie ze startu w okolicy plaży Stogi, wzdłuż gdańskich plaż do boi zwrotnej przy molo w Brzeźnie i z powrotem na Stogi. Start o godzinie 13.00. Zmagania regatowe to nie koniec wrażeń, które czekają na gości Baltic Sail Gdańsk 6 lipca. Już po raz trzeci Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje inscenizację historyczną „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!”.W tegorocznej edycji zobaczymy dwa galeony oraz dwustu rekonstruktorów z Polski, Litwy i Czech. Fabuła inscenizacji oparta jest na próbie wdarcia się brytyjskiego okrętu do opanowanego przez Francuzów i Polaków Gdańska, w celu przejęcia złota pozostawionego w grodzie przez Napoleona Bonaparte. Szyki krzyżuje Brytyjczykom Twierdza Wisłoujście. Podczas kontroli celnej załoga Twierdzy odkrywa, że okręty pierwotnie pod holenderską banderą są tak naprawdę brytyjskie. Dochodzi do starcia pomiędzy załogą Twierdzy a okrętami nieprzyjaciela.

W poprzednich dwóch starciach Twierdzy Wisłoujście udało się odeprzeć atak i nie wpuścić Brytyjczyków do Gdańska. Czy tym razem też się uda? Czy złoto Napoleona zostanie wykradzione z Gdańska? Odpowiedź na te pytania poznamy już 6 lipca, o godzinie 14.00. Widzowie zaproszeni są na nabrzeże w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę (ulica Starowiślna).

Dojazd:

– parking dla samochodów przy PGE Arenie (1-sza godzina bezpłatna, każda kolejna – 2 zł). Z terenu parkingu widzów na miejsce inscenizacji będzie dowozić darmowa komunikacja

– Transport komunalny – Zarząd Transportu Miejskiego zwiększy częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej kursującej w tym rejonie (w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi częściowo kursuje komunikacja zastępcza!)

Na nabrzeże będzie można dojechać również z Targu Rybnego, przygotowanym na tę okazję autokarem. Planowany odjazd o godzinie 13:00, z powrót po zakończeniu pokazu – około godziny 15.30. Liczba miejsc jest ograniczona. Warto wrócić na Targ Rybny, by wziąć udział w szeregu wydarzeń zaplanowanych na wieczór. Od godziny 18.00 rozpoczną się koncerty z cyklu „Szanty i jazz”. O godzinie 20.00 na scenie głównej odbędzie się wręczenie Bursztynowego Pucharu Neptuna załodze, która jako pierwsza przetnie linię mety.

Po dekoracji zwycięzców widzowie zaproszeni są na nabrzeże Motławy, gdzie rozegra się prawdziwy spektakl, z udziałem trzech żaglowców i sześćdziesięciu rekonstruktorów. Aktorzy w strojach barokowych z początku XVIII wieku, muzyka, mundury rosyjskie, szwedzkie oraz gdańskie, repliki broni – szykuje się widowisko, którego nie można przegapić. Będzie to pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Po zakończeniu pokazu, rozpocznie się druga część koncertu na scenie głównej. W programie koncert Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego i Wojciecha Staroniewicza. Następnie po zachodzie słońca widownia zamieni się w kino plenerowe i rozpocznie się projekcja filmu „Rejs” Marka Piwowskiego.

Spotkajmy się na Baltic Sail Gdańsk!

Komentarze