Rejsy MAST na Zaruskim

0
611

Po powrocie z inauguracyjnego rejsu do Ekenas, miejsca swej budowy, STS Generał Zaruski flagowa jednostka Miasta Gdańska rozpoczęła regularną morską służbę. Otwarcie jest bardzo znaczące, bo jacht od razu ruszył w pierwszy rejs z młodzieżą w ramach projektu MAST (Maritime Education and Sail Training for Young People) realizowanego w Programie Współpracy Transgranicznej „Południowy Bałtyk 2007-2013”.

Partnerują nam w tym przedsięwzięciu przyjaciele z Litwy, Danii, Szwecji i Polski (oraz Niemiec – jako partner stowarzyszony). W tym sezonie na STS Generał Zaruski odbędzie się 8 rejsów, z czego pierwszy właśnie się zaczął. Młodzież z Polski i Litwy na początek odwiedziła Gdynię, a potem obrała kurs na Szwecję, by w powrotnej drodze udać się do Kłajpedy. Kolejny rejs już w następnym tygodniu, a uroczysty finał projektu (po bardzo aktywnym sezonie) planowany jest na wrzesień. Gospodarzem tego wydarzenia będzie port macierzysty „Brabandera”, czyli litewska Kłajpeda. Wyjątkową atrakcją tego sezonu będzie na pewno udział w jednym z etapów światowej sławy regat The Tall Ships Races z Rygi do Szczecina, gdzie „Generał Zaruski” z młodzieżą MAST na pokładzie zawita 06.08.2013 r.

Młodzieży, instruktorom oraz kadrze oficerskiej gdańskiego MOSiR życzymy pomyślnych wiatrów oraz wspaniałych żeglarskich przygód!

Komentarze