Regaty Baltic Tall Ships Regatta 2015 – ruszył nabór do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina!

0
712

       Po raz kolejny w czerwcu tego roku powitamy przy gościnnych szczecińskich nabrzeżach najpiękniejsze żaglowce i jachty z całego świata. Szczecin będzie organizował wspólnie z litewską Kłajpedą i STI bałtyckie tzw. „małe tolszipy” – The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Żaglowce i jachty zawitają do litewskiego portu w okresie od 5 do 8 czerwca 2015 r., a stamtąd popłyną do Szczecina. Finał i zlot żaglowców odbędzie się u nas od 12 do 15 czerwca br. Udział w regatach zapowiedziały: największy szkolny żaglowiec świata, m.in. SEDOV, dwie siostrzane fregaty wybudowane w polskich stoczniach: DAR MŁODZIEŻY i MIR, okręt Meksykańskiej Marynarki Wojennej CUAUHTEMOC, a także FRYDERYK CHOPIN (port macierzysty Szczecin), ZAWISZA CZARNY, GENERAŁ ZARUSKI, SHTANDART, MERCEDES, ZŁOTY LEW, JOANNA SATURNA, i inne. Wydarzeniu będzie towarzyszył jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, którego gośćmi będą wiekowe żaglowce i jachty. Ponownie zapowiada się kilka dni ciekawej zabawy, niezwykłych spotkań mieszkańców miasta z żaglowcami i jachtami oraz ich załogami. Tradycyjnie Prezydent Miasta Szczecin wyda Obiad Kapitański dla wszystkich kapitanów żaglowców i jachtów. Załogi spotkają się z mieszkańcami miasta i gośćmi podczas parady załóg i ceremonii rozdania nagród, a po paradzie załogi zostaną zaproszone na wspólną zabawę. Żaglowce będą udostępnione zwiedzającym, na kilku będą też odpłatne rejsy po porcie. Finałowi regat będą towarzyszyły koncerty gwiazd, zespołów szantowych i folkowych. Tradycyjnie na Placu Mickiewicza zostanie zorganizowana strefa dla dzieci.

 

 

     Finałowy poniedziałek 15 czerwca będzie dniem pożegnania załóg, jachtów i żaglowców, które od wczesnych godzin rannych będą opuszczały szczeciński port. Imprezę zakończy parada żaglowców i jachtów pod żaglami na morzu, już na redzie Świnoujścia. Wszyscy będziemy je żegnali z nadzieją, że przypłyną do nas wkrótce, bowiem Regaty Bałtyckie 2015 to swego rodzaju „przedsmak” kolejnego, wielkiego finału The Tall Ships Races, który odbędzie się w Szczecinie w dn. 5–8 sierpnia 2017 roku, kiedy przy Wałach Chrobrego i Łasztowni zacumuje około stu żaglowców i jachtów!!!

     To jeszcze nie wszystko! Właśnie 2 marca br. ruszyła rekrutację do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina na regaty Baltic Tall Ships Regatta 2015!!! Miasto Szczecin będzie reprezentowane przez około 16 członków załóg, którzy popłyną na dwóch jachtach Centrum Żeglarskiego: s/y DAR SZCZECINA i s/y ZRYW. Członkowie Reprezentacji zaokrętują tym razem w Gdańsku i dalej będą się zmagać z morskim żywiołem i swoimi słabościami na trasie Gdańsk -Kłajpeda – Szczecin, w dniach 1-15 czerwca br. (więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie ttsr.eu).

     Do Reprezentacji zapraszamy młodzież w wieku od 16 lat, pierwszeństwo mają osoby związane ze Szczecinem poprzez miejsce pracy, nauki lub zamieszkania. Liczyć się będzie umiejętność pracy w zespole, znajomość języków obcych, zdolności artystyczne i sportowe, jak również doświadczenie żeglarskie. Po zakończeniu rekrutacji rozpoczną się warsztaty obejmujące szkolenie żeglarskie i marynistyczne, a także zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu ratownictwa. Członkowie Reprezentacji nauczą się też jak prowadzić animacje w portach oraz będą pracować przy jachtach. Aby wziąć udział w rekrutacji należy wypełnić deklarację, znajdującą się na stronie ttsr.eu. Miasto Szczecin pokrywa 50% kosztów rejsu, reszta – ok.1.500 zł – to wpłata uczestnika.

       Dodatkowe informacje na: http://btsr2015.ttsr.eu/baltic-tall-ships-regatta-2015

     Przypominamy także o trwającej wciąż rekrutacji wolontariuszy na finał Baltic Tall Ships Regatta 2015, czyli oficerów łącznikowych oraz chętnych do obsługi zlotu żaglowców. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Reprezentacji Szczecina oraz profilu na Facebooku, gdzie można dowiedzieć się więcej o projekcie oraz do obejrzenia zapowiedzi wydarzenia.

Pozdrawiamy –  Zespół Reprezentacji Szczecina
 Koordynator:  Beata Prell, Centrum Żeglarskie,
e-mail: b.prell@centrumzeglarskie.pl     tel. (91) 461-53-91

    Zdjęcia: Wiesław Seidler

 

Komentarze