Przez Kanał La Manche… optymistem!

0
1042

 

Violette Dorange ma zaledwie 14 lat i jutro (25 maja 2016 r.) wypływa by przeżeglować przez Kanał La Manche (Angielski) … Optymistem! Wyrusza z angielskiej wyspy Wrigth i planuje próbę zakończyć w Cherbourgu. W ten sposób młoda żeglarka chce pożegnać się z 8 letnim okresem pływania Optymistami.

Prognozy pogody są sprzyjające – zapowiadany jest wiatr około 15 węzłów ze wschodu wzrastający do 20 węzłów w środkowej części kanału i pod wieczór słabnący. To dobre warunki do pokonania 58 milowej trasy. Jednak duży wysiłek dla drobnej żeglarki. Jej jacht mimo odpowiedniego przygotowania to nadal mała i lekka jednostka. Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo duży ruch statków w tym obszarze. Dopłynięcie do Cherbourga może zająć od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. W czasie próby przez cały czas towarzyszyć jej będzie asysta – jacht na którym płynąć będą jej trener oraz bliscy (m.in. jej ojciec – Arnaud Dorange będący szefem projektu).

Violette od 7 roku życia żeglowałą i startowałą na Optykach. Obecnie pływa na 420-stce na którą przesiadła się po osiągnięciu wielu sukcesów na francuskiej i międzynarodowej arenie w klasie Optymist. Fundusze na realizację swojej próby zbierała poprzez crowdfounding. Jeśli jej próba zakończy się sukcesem będzie pierwszą kobietą, która tego dokonała.

W czasie żeglugi będzie można śledzić Violette za pomocą trackingu. Dostępny jest już onlina na stronie: https://share.delorme.com/DORANGEVIOLETTE 

 

Violette Fait la Manche from arnaud dorange on Vimeo.

Komentarze