Energa Sailing – rusza nabór na bezpłatne zajęcia

0
651

Juz po raz czwarty Grupa Energa wspierać będzie młodych polskich żeglarzy. W 10 miastach rusza nabór dzieci na bezpłatne zajęcia żeglarskie Energa Sailing

900 miejsc i łącznie ponad 6000 godzin bezpłatnych zajęć w 10 miastach czeka na dzieci  w czwartej edycji ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing. W ramach projektu realizowanego dzięki współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA, młodzi adepci będą mogli uczyć się żeglowania na łódkach klasy Optimist oraz windsurfingu. w formie cotygodniowych 3-godzinnych zajęć teoretycznych oraz praktycznych, na wodzie. Po sukcesie zeszłorocznego pilotażowego programu szkolenia w windsurfingu, czyli w aktualnie najsilniejszej odmianie polskiego żeglarstwa, będzie on prowadzony już w 4 ośrodkach. Nabór trwa od 20 stycznia do 19 lutego br. i prowadzony jest za pośrednictwem strony EnergaSailing.pl.

Nauka żeglowania w klasie Optimist i windsurfingu, bezpieczne zachowanie nad wodą i zasady zdrowego stylu życia. To trzy kluczowe obszary kompleksowego szkolenia, które już po raz czwarty odbędzie się w ramach programu ENERGA Sailing. To największy tego typu projekt w Polsce – swym zasięgiem obejmuje 10 miast i 7 województw, a każdego roku bierze w nim udział blisko 1000 dzieci.
Oferta Energa Sailing w klasie Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 – 9 lat. W windsurfingu swoich sił mogą spróbować nieco starsi, mający od 9 do 11 lat. Szkolenie pływania na desce z żaglem było dotąd prowadzone w ramach pilotażu w Warszawie i Sopocie. Od tegorocznej edycji windsurfingu uczyć się będą również dzieci z Gdańska i Kalisza. Zajęcia w klasie Optimist będą się natomiast odbywać w Szczecinie, Gdyni, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Honorowy patronat nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka.

Czwarta edycja bezpłatnego programu Energa Sailing to kolejny krok w rozwoju aktualnie najbardziej kompleksowego w Polsce projektu szkolenia żeglarskiego dla dzieci chcących rozpocząć swoją przygodę z tym pięknym sportem – ocenia Maciej Ruwiński, koordynator programu z Grupy Energa. – Zajęcia spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, jednak z  każdą kolejną edycją staramy się poszerzać ofertę szkoleniową oraz udoskonalać formę programu. W tym roku dołączyliśmy ośrodki w Kaliszu i Gdańsku do zajęć z windsurfingu. Uprościliśmy także zasady przyjmowania zgłoszeń dzieci rekrutowanych przy pomocy nauczycieli ze szkół podstawowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu programowi edukacji żeglarskiej za kilka lat wychowamy kolejnych wspaniałych żeglarzy, następców olimpijczyków i ambasadorów Energa Sailing, takich jak Przemysław Miarczyński i Piotr Myszka. – dodaje.

W każdym ośrodku na uczestników czeka 100 miejsc w klasie Optimist i 50 w windsurfingu. Połowa uczestników zostanie zakwalifikowana do programu na podstawie indywidualnych zgłoszeń rodziców zainteresowanych dzieci. Pozostałe miejsca zostaną przydzielone szkołom podstawowym, które zgłoszą swoją chęć udziału w Energa Sailing. W obu przypadkach kluczowa będzie kolejność zgłoszeń.

Zarówno rodzice, jak i szkoły zainteresowane udziałem w programie edukacji żeglarskiej powinny zarejestrować się na stronie internetowej EnergaSailing.pl. Zgłoszenia szkoły podstawowej może dokonać dyrektor lub nauczyciel, natomiast zgłoszenia indywidualnego – rodzic lub prawny opiekun kandydata.

Zgłoszenia do 4. edycji Energa Sailing przyjmowane będą od 20 stycznia do 19 lutego 2016 roku lub do wyczerpania limitu miejsc. Zajęcia w ramach programu rozpoczną się 29 lutego 2016 roku. Pierwszy etap potrwa do końca kwietnia i obejmować będzie naukę teoretycznych podstaw żeglarstwa, zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa nad wodą i zdrowego stylu życia. W maju rozpocznie się etap drugi, czyli praktyczna nauka żeglowania na łodziach klasy Optimist i deskach windsurfingowych. Zajęcia na wodzie potrwają do połowy października. Wszystkie niezbędne informacje na temat zajęć będą dostępne na stronie internetowej www.energasailing.pl oraz u regionalnych koordynatorów programu.

Nauczyciele z zakwalifikowanych szkół podstawowych wezmą udział w szkoleniu, które umożliwi im zdobycie licencji młodszego instruktora żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego oraz certyfikatu asystenta instruktora żeglarstwa. Materiały dydaktyczne sporządzone specjalnie na potrzeby działań edukacyjnych zostaną przygotowane i dostarczone do szkół przez PZŻ.

W każdym regionie patronat nad programem objęli członkowie kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek – Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Małgorzata Białecka (Warszawa), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Agata Barwińska (Wrocław). Patronami programu w windsurfingu są Piotr Myszka (Gdańsk) Małgorzata Białecka (Warszawa), Maja Dziarnowska (Kalisz) i Paweł Tarnowski (Sopot).

 

Dodatkowe informacje: EnergaSailing.pl 

Energa Sailing jest częścią Energa Sport – projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), i żeglarstwo (Energa Sailing). Grupa Energa to niezawodny i wiarygodny partner, świadomy znaczenia rozwoju młodych ludzi dla poprawy jakości życia społecznego i gospodarczego. Połączenie społecznej odpowiedzialności biznesu i promocji sportu stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnej rzeczywistości, w której praca, konsekwencja i rywalizacja w duchu fair play stanowią o sukcesie tak jednostek, jak i całych zbiorowości. Poprzez regularnie i konsekwentnie realizowane projekty o charakterze sportowym, idea ta dociera do coraz większych grup młodzieży. Energa Sport to energia na dobry start.

Komentarze