Przegląd Filmów Żeglarskich JachtFilm

0
712

16 października zeszłego roku w warszawskim kinie „Wisła” oglądaliśmy pierwszą edycję tego Przeglądu W SSI pisał o tej imprezie kulturalnej Jerzy Knabe:Andrzej Minkiewicz jest kontynuatorem podobnych działań prowadzonych przez Józefa Żyłę ze Śląskiego OZŻ w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wnowionych  przez Jerzego Wożniaka rektora Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.  Ci ludzie z róznych powodów nie mogli zapewnić utrwalenia swoich pomysłów, niemniej wskazuje to, że – jak widać – takie cenne dla kultury marynistycznej w Polsce inicjatywy są zazwyczaj osobistą zasługą jednostek a nie instytucji…Gdy takiej jednostki zabraknie – sprawa zamiera. Wtedy na pierwszym festiwalu na Śląsku Andrzej  Radomiński otrzymał nagrodę Grand Prix i Nagrodę Publiczności za pokazany również obecnie film o Kubie Jaworskim. Dwudziestoletnia przerwa w udostępnianiu nam dobrych filmów żeglarskich jest stanowczo zbyt długa.  
Dziś przeczytajcie AKTUALNĄ przynętę, którą wykłada Wam główny animator – Andrzej Minkiewicz.
Żyjcie wiecznie !

Don Jorge
_____________________________________
Drogi Jerzy, 
Miło mi jest napisać do Twego subiektywnego okienka o drugiej już edycji imprezy pod tytułem Przegląd Filmów Żeglarskich JachtFilm. Po raz kolejny uprzejme progi warszawskiego kina o jakże miłej nazwie „Wisła” w dniach 24–25 listopada, będą miejscem pokazów dwunastu wyselekcjonowanych dokumentów filmowych poświęconych wiatrowi, soli i żaglom. Niesiony bardzo pozytywną reakcją widzów zeszłorocznego Przeglądu i recenzjami pojawiającymi się tu i ówdzie (m.in. Jurka Knabe, tu w Twoim serwisie) pracowałem nad wyszukaniem i stworzeniem repertuaru, który swoim poziomem będzie nie gorszy od zeszłorocznego. Czy taki jest, ocenią widzowie. Natomiast w tym miejscu chciałbym zachęcić bywalców Tego okienka i pozostałych sympatyków naszego hobby do wybrania się na dwa dni z żeglarskimi filmami.  
Wśród filmów, które znalazły się w tegorocznym programie jest kilka szczególnych. Pierwszy z nich to „Kapitan własnej duszy” – znanego w trójmiejskim środowisku, związanego z Akademią Morską w Gdyni Michała Dąbrowskiego. Film, którego realizacja trwała prawie 40 lat, opowiada o Karolu Olgierdzie Borchardtcie. Wyjaśniać w tym miejscu kim był Borchardt jest nieprzyzwoitością, ale warto napisać o samym filmie. Jest to film o kapitanie, pisarzu, wykładowcy, zawiera unikalne zdjęcia, opowieści Kapitana, kręcone na początku lat 70. w jego domu na Kamiennej Górze. Film opowiada także o kapitanie Mamercie Stankiewiczu, historii portu w Gdyni i marzeniach o morskiej potędze kraju. Realizacja filmu została zakończona na początku bieżącego roku. Dlaczego tak to wyglądało oraz parę innych ciekawych historii związanych z tym filmem widzom Przeglądu opowie sam Michał Dąbrowski.  
Innym dokumentem, z którego znalezienia i zdobycia jestem dumny to film o tragicznej historii jachtu „Raczyński II”. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem, wodowaniu i dopłynięciu „donikąd”.
 
Rejs dwójki młodych Francuzów, Gérarda Janichona i Jéroma Ponceta w latach 70. na jachcie „Damien” rozpalał moją wyobraźnię dawno temu poprzez książkę „Damien. Góry lodowe i morza Południa”. Zdobycie filmu o tym rejsie było dla mnie wyzwaniem, które chciałem i musiałem podjąć. Widzowie Przeglądu obejrzą film z ich drugiego rejsu na Antarktykę w roku 1973. Film ten powstał dzięki Bernardowi Moitessier, który słysząc o planach kolejnego rejsu na dalekie wody Południa podarował im kamerę i zapas filmów. Miłośników zimnych wód i gór lodowych zainteresuje także film „„Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie.
Należy koniecznie wspomnieć o filmie z 1966 roku o wyprawie jachtu „Śmiały” pod komendą kapitana Bolesława Kowalskiego. Film, zrealizowany z archiwalnych materiałów nakręconych przez załogę rozpoczyna się słowami kapitana B. Kowalskiego: „Ze znalezionych w piwnicy odcinków taśmy filmowej, mój syn Piotr, odtworzył znaczący fragment mojego życia sprzed 40 lat i podarował mi go z okazji moich 78 urodzin”. Myślę, że nie lada gratką dla widzów będzie zobaczenie tak znanych żeglarzy jak Ludek Mączka, Jerzy Knabe, czy Krzysztof Baranowski w ich latach młodości. 
Zakończenie Przeglądu to polska premiera realizowanego prawie przez cztery lata a ukończonego w bieżącym roku filmu p.t. „Szukając domu”. Historia 26-letniego Australijczyka Nicka Jaffe, który po kilkuletnim pobycie w Niemczech decyduje się na powrót do domu jachtem. Nie przeszkadza w realizacji planu brak wiedzy, jachtu, pieniędzy. Podróż trwa 3 lata, a jak się kończy można się przekonać w kinie. Będą też inne filmowe niespodzianki. 
Gospodarzami tych pokazów, przybliżającymi klimat tych bardziej archiwalnych filmów będą znowu redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski. 
Warto też wspomnieć i już teraz podziękować firmom i instytucjom, bez których realizacja tego wydarzenia byłaby nieporównywalnie trudniejsza. Partnerami i fundatorami nagród dla uczestników są: Polski Związek Żeglarski, Magazyn Wiatr, Żagle, Henri Lloyd, Delphia Yachts, serwis Dobre Wiatry, Buff, Tawerna Korsarz, restauracja Babooshka, Port Nieporęt, Pogodynka.pl, armator żaglowca „Fryderyk Chopin”, Polska Telewizja TVR, Yachting Holidays, oraz Travel Channel. Partnerem lotniczym jest Eurolot. Partnerem radiowym imprezy jest Radio Plus. 
Szczegółowy program Przeglądu, opisy filmów, oraz informacje o biletach na stronie www.jachtfilm.pl. Zapraszam. 
Andrzej Minkiewicz

 

http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2094&page=0

Komentarze