VI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

0
1508

 

W dniach 9-11 grudnia 2016 r. w warszawskim kinie Wisła odbędzie się VI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Celem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej,

 

W trakcie trzech dni festiwalu zostanie zaprezentowanych 16 filmów. Pokażemy dramatyczne historie jakie miały miejsce podczas oceanicznych regat ponad 20 lat temu, poznamy bohaterów regat sprzed ponad 40 lat. Historie o familijnym żeglowaniu będą się przeplatać z przygodami na ścianach grenlandzkich gór. Geograficznie festiwal kieruje się za południową granicę Polski. Przekonamy się, dlaczego niektórzy porównują żeglarstwo i szkutnictwo do prawdziwej sztuki.

Filmy, które pokażemy na dużym ekranie będą atrakcją dla wszystkich którzy lubią przygodę.  Będą goście, spotkania i morskie opowieści.

CZECHY.  KRAJ BEZ MORZA, LUDZIE BEZ GRANIC.

 

Tegoroczny festiwal kieruje się geograficznie ku krajowi, który nie ma morza.

Rudolf Krauschneider, zwany przez przyjaciół Rudą,  ma w naszym kraju wielu przyjaciół. Jego życie i żeglowanie jest mocno  związane z Polską. Podczas festiwalu pokażemy film „Rozkołysany świat Rudolfa Krautschneidera” – historia człowieka, który mówi „przecież to jest oczywiste, jesteśmy narodem żeglarzy”.

Drugim bohaterem cyklu będzie Richard Konkolski. Najbardziej utytułowany czechosłowacki żeglarz. Pierwszy Czechosłowak, który na 24-stopowym jachcie Nike okrążył samotnie świat w latach 1972-1975. Pierwszy Europejczyk, który okrążył świat samotnie w obu kierunkach. Pierwszy żeglarz, który opłynął samotnie kulę ziemską trzy razy. Trzykrotnie startował w regatach Ostar. Także przez wiele lat związany z Polską i polskimi żeglarzami. O sobie mówi: „Byłem częścią historii polskiego żeglarstwa”.

Kolejnym Czechem, którego postać przybliżymy, jest Milan Kolacek. Uczestnik regat Mini Transat w 2012 r., wziął w nich udział na samodzielnie zbudowanym jachcie. Mieszka obecnie we Francji i jest zawodowym żeglarzem. Trenuje, doskonali się i startuje w oceanicznych wyścigach. W ramach festiwalu zostanie pokazany zrealizowany przez czeską telewizję film „Sam na falach”.

Jako goście festiwalu pojawią się Rudolf Krautschneider, Milan Kolacek oraz Radek Kowalczyk (uczestnik regat Mini Transat, w których rywalizował razem z Milanem).

SERGIUSZ SPRUDIN. FILMOWIEC I ŻEGLARZ.

W ramach tegorocznego Festiwalu pokażemy cztery filmy Sergiusza Sprudina, jednego z najlepszych polskich dokumentalistów lat 60. i 70. Był twórcą ponad 150 filmów. Realizował filmy marynistyczne, górskie, także o sportach lotniczych. Najbardziej go fascynowały zmagania człowieka z przyrodą, z żywiołem i to starał się pokazywać w swoich filmach.

NIE TYLKO NA WODZIE
Do kina Wisła zapraszamy nie tylko żeglarzy. Pokażemy film o przygodach „dzikiej bandy”, grupy wspinaczy, którzy na 10-metrowym jachcie eksplorują arktyczne fiordy w poszukiwaniu dziewiczych ścian do realizacji swoich życiowych marzeń. Wszystko z dużą dawką humoru i totalnej afirmacji życia. Film „Przygody Dodo” otrzymał nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Werdykt został podjęty jednogłośnie i bez namysłu. Film zdobył  także nagrodę publiczności.

Z KAMERĄ NA POKŁADZIE
Spotkania z filmami żeglarskimi to okazja do poznania tajników robienia zdjęć i filmowania naszych „morskich opowieści”. Dla widzów festiwalu przygotowaliśmy warsztaty filmowe.. Andrzej Fader, reżyser filmowy i scenarzysta  poprowadzi 3-godzinne spotkanie podczas którego opowie jak stworzyć pomysł na film, jak go opracować, jak filmować na jachcie, żeby to, co przywieziemy z rejsu było materiałem, z którego stworzymy dobry i fajny film. Fajny, czyli taki który z chęcią obejrzą także osoby nie będące jego bohaterami.

Patronem Honorowym Festiwalu jest Polski Związek Żeglarski. Partnerzy Mediowi: Magazyn Wiatr, Sailing.org.pl, Sailbook.pl. Partnerzy: Czeskie Centrum, Jetline, Teknos/ Oliva, TanieRejsy.pl, Logbooki.pl, Zegarki Żeglarskie, Morka, Tawerna Korsarz. Festiwal jest współfinansowany przez PISF.

Wszystkie informacje o festiwalu na stronie www.jachtfilm.pl.

Komentarze