Jacht Film po raz 5!

0
784

Na otwarcie zaplanowano pokaz amatorskich filmów nadesłanych na konkurs „A morze kręci mnie”, który ma zachęcać miłośników żeglarstwa do kręcenia własnych obrazów związanych z wodą i żaglami. Autorzy będą oceniani i nagradzani zarówno przez sędziów, jak i przez festiwalową publiczność. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu.

W części głównej Festiwalu zostanie pokazanych dziewięć filmów. Są to produkcje zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie wezmą udział w konkursie, ocenie jurorów i publiczności. Na ekranie zobaczymy między innymi amerykański dokument „Zobaczyć wiatr” – film o świecie żeglarzy niewidomych. Poznamy czwórkę bohaterów przygotowujących się do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku.

Wielką gratką dla miłośników regatowego żeglarstwa będzie film  pokazujący życie Sir Petera Blake’a  –  żeglarza, który był legendą Nowej Zelandii. Historia przedstawiona w filmie przedstawia Blake’a jako człowieka od dzieciństwa kochającego żeglarstwo, pokazuje nam  jego sukcesy i porażki na arenie  światowego żeglarstwa aż do przedwczesnej śmierci z rąk piratów u wybrzeży Amazonii w 2001 roku.

Regaty w nieco innym wydaniu zobaczymy w filmie „Żeglarze inni niż wszyscy”. Czy załoga będąca zbieraniną  sympatycznych osób, obojga płci, różniących się pomiędzy sobą wiekiem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami, posiadających różne ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności da sobie radę w oceanicznych regatach ?

Film „Znikający żagiel”  to  poruszająca historia ginącej sztuki tradycyjnego szkutnictwa na wysepkach archipelagu Antyli Mniejszych. Na jednej nich mieszka Alwyn Noe. Jest jednym z ostatnich szkutników, praktykujących szkutnictwo, jakie dotarło  na te wyspy wraz ze szkockimi osadnikami w XVIII wieku. Alwin dobiega 70-tki. Nie ma klientów na budowane przez niego łodzie. Podsumowując swoje życie postanawia zbudować jeszcze jedną łódź, mając nadzieję, że zainspirowani budową synowie będą kontynuować rodzinną tradycję.

O wszystkich filmach można przeczytać na stronie Festiwalu. Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy konferansjerów – kapitana Janusza Zbierajewskiego i redaktora Andrzeja Radomińskiego. 

Festiwal zakończy ogłoszenie wyników konkursu „A morze kręci mnie” oraz konkursu głównego. 

Fundatorami nagród są m.in. Pomorski Związek Żeglarski, Henri Lloyd, Delphia Yachts, Teknos Oliva, 3 Oceans, ZegarkiŻeglarskie.Pl.

Miejscem wszystkich projekcji filmowych będzie kino Wisła. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.jachtfilm.pl

Komentarze