Prognoza na start

0
614

Na takie warunki pogodowe Zbyszek Gutkowski czekał od kilku tygodni. Ukształtowany i pełny Wyż Azorski zdominował Atlantyk i żeglarz wraz ze swoją załogą mają w końcu bardzo dobre warunki do dzisiejszego wyzwania. Żeglarze wyznaczyli sobie bardzo konkretny i wyśrubowany cel. Dopłynąć z Las Palmas na Gran Canarii do Gwadelupy w czasie 8 dni i 2 godzin – jest to jednak w zasięgu możliwości jachtu ENERGA.

„Wystarczy” płynąć najkrótszą drogą (2640 mil morskich), ze średnią prędkością 13,6 węzła. ENERGA potrafi rozwinąć taką prędkość już przy 14 węzłach wiatru pełnego i baksztagu.

 

Od godziny 0300 UTC nad Wyspami Kanaryjskimi przechodzi z północy na południe chłodny front atmosferyczny. Za nim, dwa układy baryczne (Wyż Azorski i płytki niż z centrum nad zachodnią Algierią), rozpędzają masy powietrza na północny wschód od miejsca startu Gutka nawet do 40 węzłów.

Oznacza to, że w rejonie startu ENERGA otrzyma czysty północno-wschodni wiatr o sile ok. 21 węzłów w porywach do 28. Przy takim wietrze możliwa jest żegluga nawet z prędkością 17-20 węzłów. Wszystko zależeć będzie od jego kierunku. W chwili startu jacht będzie znajdował się w cieniu wiatrowym od wysp Fuerteventura i Lanzarote.

Pierwszym zadaniem na dzisiejszy dzień dla załogi będzie wydostanie się z cienia wiatrowego wymienionych wysp, a później z cienia Teneryfy, Gomery i Frontery. Cień ten będzie się rozciągał nawet do 180 mil na południowy-zachód od Teneryfy. To ważne zadanie. Jeśli uda się tego śmiałkom dokonać, dalsza żegluga odbywać się będzie w „kokonie” dobrego wiatru pasatowego z siłą od 19 do 21 węzłów z kierunków baksztagowych i pełnych. Praktycznie przez następne 6 dni żeglugi. Niestety będzie to wymagało zejścia z trasy ortodromicznej o około 180 mil na południe, ale taka korekta może zwiększyć dystans do przebycia jedynie o około 100-150 mil.

W dniu startu, po przejściu frontu niebo będzie zachmurzone, ale nie powinno już padać. Ciśnienie nieznacznie spadnie z 1021 do 1020 hPa. Po południu zacznie się rozchmurzać, a wieczorem i w nocy załoga powinna obserwować już gwiaździste niebo. W kolejnych dwóch dniach, żeglarzowi może pomóc sporo zjawisk konwekcyjnych. W rejonie żeglugi występować będzie sporo chmur konwekcyjnych z podstawą około 500m wypiętrzające się do 2000m, a miejscami nawet do 5 km. Mogą one dać jachtowi dodatkową energię, jeśli załoga będzie uważnie obserwować niebo. Nie zagrażają im jednak żadne niebezpiecznie wypiętrzone chmury burzowe.

Jacek Pietraszkiewicz

Prognoza dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu przygotowana przez Krajowy Instytut Meteorologii zajmujący się m.in. opracowywaniem profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy www.instytutmeteo.pl.

Trasę jachtu ENERGA w przelocie przez Atlantyk można śledzić tutaj:

http://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=0XHjUNo1ysjFaHviqbVqLTymJPI3Qp7OX

Źródło: http://energasailing.pl

Komentarze