W cieniu Vendee Globe

0
950

Niejako w cieniu Vendee Globe dobiegają końca inne oceaniczne regaty samotnych żeglarzy. To regaty malutkich pięciometrowych jachtów w poprzek Atlantyku z Europy na Wyspy Karaibskie. Być możne właśnie fakt, że to regaty organizowane przez Polaków skazuje to wydarzenie na pozostanie w głębokim cieniu, ale ja chce zwrócić uwagę na coś innego.

 

obraz nr 1

 

Oto na małych nawet jak na śródlądzie jachtach polscy żeglarze dokonują niemalże cudu. Bo jak inaczej nazwać fakt przepłynięcia na takiej łupince oceanu Atlantyckiego w mniej niż 30 dni. A tego dokonal zwyciezca tych regat Lech Stoch. Dotychczas poza polskimi żeglarzami Atlantyk na pięcio metrowym jachcie pokonał tylko /Pomijam jachty innej klasy i długości/ Austriak Harald Sedlaczek. Jemu z Europy do USA zajęło to 86 dni 19 godzin i 50 minut. Co prawda pokonał to jednym skokiem i trasa nieco dłuższa /5600 mil/ ale przebiegi dobowe i tak wskazują na korzyść polskich żeglarzy.

Sedlaczek pokonał też samotnie Atlantyk w drugim kierunku trasa zbliżona do tej którą wybrali Polacy :4559 mil/ ale w czasie tez gorszym od rekordu Stocha. Sedlaczek zeglowal 46 dni 23 godziny i 44 minuty.

Tak więc niniejszym ogłaszam listę rekordów pokonania oceanu Atlantyckiego na jachcie żaglowym 5-metrowym. 1 – Lech Stoch 29 dni 10 godzin i 33 minuty; 2 – Rafal Moszczynski 36 dni i 9 godzin; 3 – Szymon Kuczynski 44 dni i 36 minut; 4 – Janusz Maderski 45 dni 10 godzin i 36 minut; 5 – Harald Sedlaczek 46 dni 23 godziny i 44 minuty. W związku z tym ze na trasie są jeszcze kolejne mini jachty klasy Setka lista może ulec zmianom. W każdym bądź razie rekord Lecha Stocha nie jest zagrożony.

Andrzej Kowalczyk

Adge.

Komentarze