Polish Match Tour – No to popłynęli

0
458

Po raz kolejny organizatorzy Świnoujście Match Race udowadniają, że Pomorze Zachodnie to znakomite miejsce dla żeglarzy. Nad Zatokę Pomorską zjechali zawodnicy z kilku krajów Europy. W dzisiejszych rozgrywkach round robin – każdy z każdym, najlepszą okazała się załoga Łukasz Wosińskiego.

Słońce, prężnie działający port, nowoczesna marina, a to wszystko okraszone dawką żeglarskich emocji. Regaty Świnoujście Match Race to znakomite potwierdzenie tego, że żeglarstwo w Polsce z roku na rok się rozwija.

– Według raportu Polskiego Związku Żeglarskiego nasz kraj jest trzeci w Europie po Wielkiej Brytanii i Szwecji pod względem aktywnie uprawianego żeglarstwa, korzysta z niego ponad 8 mln ludzi – mówi Tomasz Szymański – współorganizator regat.

obraz nr 1

 

fot. Polish Match Tour

Dzięki temu rozwija się także żeglarstwo sportowe. Do udziału w regatach z cyklu Polish Match Tour zachęcają, nie tylko profesjonalne przygotowanie organizatorów, ale także bajeczne akweny, na których rozgrywane są mecze.

– Od dłuższego czasu współpracujemy z PMT, jest to impreza, która znakomicie wpisuje się w kalendarz imprez o charaktrze  tzw. „ Białych żagli”. Dzięki temu i podobnym wydarzeniom takim jak Sail Świnoujście czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej możemy zapewnić mieszkańcom sporo atrakcji podkreślających morski charakter miasta. – mówi wiceprezydent Świnoujścia Paweł Sujka.

 
obraz nr 2

 

fot. Polish Match Tour

 
 
 

Regaty w Świnoujście rozgrywane są w tzw. formule match racingu rangi Grade 2, załogi ścigają się każdy z każdym, następnie wyłaniani są półfinaliści i finaliści. Im wyższy grade, tym niższa ranga regat, grady sklasyfikowane są od 1 do 5. Za udział w nich przyznawane są punkty, które liczą się w międzynarodowym rankingu. Stąd do Świnoujścia przyjeżdżają jedni z najlepszych. To nie łatwe regaty, mówi Patryk Zbroja z Team Bakista, wymagają od załogi sporych umiejętności, co zdaniem sternika jest ogromnym plusem.

W momencie gdy regaty odbywają się na Świnie kierunek wiatru może być przeciwny do prądu, co nie pozwala działać automatycznie według taktyki, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Dzisiejsze zmagania to przede wszystkim walka o wiatr, kiedy ten przychodzi można wykazać się umiejętnościami. Dziś największe pokazała załoga Łukasza Wosińskiego, tuż za nim przegrywając tylko jeden wyścig uplasowała się ekipa Patryka Zbroi.

W trakcie oficjalnego otwarcia regat organizatorzy Świnoujście Match Race przekazali ratownikom wodnym z Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świnoujściu łódź ratowniczą. To nie jedyne ich działania charytatywne. Polish Match Tour wsparł także zbiórkę pieniężną dla małego Tomka ze Świnoujścia. Chłopiec potrzebuje kosztownej operacji, która uratuje mu oko. W ramach pomocy organizatorzy regat zorganizowali odpłatną możliwość przepłynięcia się jachtem biorącym udział w trwającym wydarzeniu.

 

Wyniki po pierwszym dniu regat:

 
1. Łukasz Wosiński POLLW3 21, łódka TT-Line
2. Patryk Zbroja POLPZ3 33,  łódka Świnoujście
3. Tymon Sadowski POLTS6 250,  łódka Subaru
 

Lista załóg:

– Łukasz Wosiński POLLW3 21

– Patryk Zbroja POLPZ3 33

– Jon Eriksson FINJE1 51

– Lorenz Muller SUILM1 75

– Rafał Sawicki POLRS2 104

–  Felix Jacobsen DENFJ5 120

– Tymon Sadowski POLTS6 250

– Szymon Jabłkowski POLSJ1 384

 

Dane i parametry techniczne jachtu TOM 28

– długość całkowita : 8,48 m

– długość lini wodnej: 7,05 m

– szerokość: 2,47 m

– zanurzenie: 1,85 m

– łódź balastowa

– Grot – 22,20 m kw.

– Fok – 17,5 m kw.

– waga łodzi: 1490 kg

obraz nr 3

Więcej informacji na temat regat na stronie http://www.polishmatch.pl/

oraz na profilu Facebook https://www.facebook.com/PolishMatchTour

Komentarze