Świnoujście Match Race. Na Świnie ponownie będzie się działo!

0
669

Do centrum Świnoujścia powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata żeglarskiej federacji ISAF.

Po 2 latach organizacji regat Pucharu Świata w 2014 i 2015, Mistrzostw Europy w 2014 i Mistrzostw Świata Juniorów w 2015 roku, które pokazały, że regaty najwyższej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając nie lada atrakcje mieszkańcom i turystom, w tym roku organizatorzy Polish Match Tour powracają ponownie na Świnę. Flotę Polish Match Tour – 6 identycznych jachtów klasy Tom28 można było zobaczyć po raz pierwszy w tym roku w czerwcu podczas regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Teraz czas na akt 2 – match racing w najlepszym wydaniu. Świnoujście Match Race będzie w tym roku częścią istnie żeglarskiego święta – Sail Świnoujście. Podczas, gdy nabrzeże portowe w Świnoujściu gościć będzie żaglowce z całego świata, na Świnie toczyć się będzie walka znakomitych sterników meczowych w odległości dosłownie kilku metrów od nabrzeża. Takie atrakcje już w dniach 19-21 sierpnia 2016.

W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60 wyścigów w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały w systemie play-off. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Szwajcarii i Polski. Na starcie zobaczymy znane nazwiska, między innymi zawodników ze Szwecji, Danii, Finlandii, Niemiec i Szwajcarii. Nie zabraknie również polskich załóg. Kibicować na miejscu będzie można Przemysławowi Tarnackiemu, Markowi Stańczykowi, Patrykowi Zbroi i Łukaszowi Wosińskiemu, a komentarz na żywo wyjaśni wszelkie zawiłości regat meczowych. Zapraszamy serdecznie!

 
W sezonie 2016 podobnie jak w poprzednim, regaty rozgrywane będą na jachtach TOM28. Jest to 6 identycznych, wyczynowych jachtów specjalnie przygotowanych do match racingu wyposażonych w 3 żagle: grot, fok i spinaker.
 
Dane i parametry techniczne jachtu TOM 28

– długość całkowita : 8,48 m

– długość lini wodnej: 7,05 m

– szerokość: 2,47 m

– zanurzenie: 1,85 m

– łódź balastowa

– Grot – 22,20 m kw.

– Fok – 17,5 m kw.

– waga łodzi: 1490 kg

 

 

PROGRAM REGAT:

Czwartek

12:00 – 19:00 rejestracja i ważenie załóg
13:00 – 20:00 treningi

Piątek

09:00 – odprawa sterników
10:30 – start wyścigów eliminacyjnych (Świna lub Zatoka Pomorska)
18:30 – zakończenie wyścigów
20:30 – oficjalne otwarcie regat, Hampton by Hilton

Sobota

09:00 – odprawa sterników
10:30 – start wyścigów ćwierćfinałowych (Świna lub Zatoka Pomorska)
18:30 – zakończenie wyścigów

Niedziela

09:00 – odprawa sterników
10:30 – start wyścigów półfinałowych (Świna lub Zatoka Pomorska)
13:00 – start wyścigów finałowych
16:00 – zakończenie regat, scena w Basenie Północnym

Miejsce imprezy – Wybrzeże Władysława IV, na wysokości od stacji Orlen (skrzyżowanie z ul. Jana z Kolna) do Kapitanatu Portu (skrzyżowanie z ul. Rogozińskiego).

Partnerami regat są:

Subaru Import Polska, TT Line, DAD, North East Marina Szczecin, Żegluga Szczecińska oraz AVA, Harken, Vavuud, MarinaClub, PKS Szczecin, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda.

Regaty organizowane są przez MT Partners, Polish Match Tour – Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego oraz Yacht Klub Polski Szczecin przy pomocy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Świnoujście.

Komentarze